Членът на списъка „Магнитски“ Александър Манолев, бивш заместник-министър на икономиката на България, получава свръхпечалби от румънската „Ромарм“ и украинската Агенция за обществени поръчки в областта на отбраната.
Според уведомлението на Държавния департамент на САЩ от 2 юни 2021 г. (
https://www.state.gov/public-designation-of-five-bulgarian-public-officials-due-to-involvement-in-significant-corruption/) бившият заместник-министър на икономиката на Република България Александър Манолев и още 4 високопоставени български служители са санкционирани поради участието им в значителна корупция.
Решението за налагане на санкции на 5-те български длъжностни лица, сред които и Манолев, се основава на „Закона Магнитски“, чието прилагане се осъществи и в ЕС и Канада и който се състои от икономически санкции срещу корумпирани чуждестранни държавни служители - запор на имущество, сметки и, конкретно за САЩ, забрана за влизане в страната.
Освен Манолев, САЩ публично посочиха съпругата на Манолев, Надя Манолева, и децата му - Алекса, Йоанна и Димитър.
Днес Манолев и най-близките членове на семейството не могат да откриват банкови сметки в банките на цивилизования свят за стопанска дейност за себе си или за своите предприятия. В същото време, както се оказва, Румъния и Украйна помагат на семейство Манолев да печели от търговия с оръжие.
Преди една година бащата на Манолев - Димитър Манолев (който не е санкциониран лично от САЩ) - купува фирмата за търговия с оръжие „БЪЛГАРСКО ИНДУСТРИАЛНО ИНЖЕНЕРСТВО И УПРАВЛЕНИЕ“ („БИЕМ“ -
http://www.biem.biz). В миналото тази компания е принадлежала на известния български оръжеен бизнесмен Петър Манджуков.
Както се оказа, семейството на Манджуков, благодарение на „стари“ връзки в Министерството на икономиката на Република България, е убедило директора на българския държавен завод „ВМЗ“ да подпише няколко договора за доставка на боеприпаси с „BIEM“.
Манолев, опитвайки се да прикрие максимално собственото си участие в доставките на тези продукти за Украйна, отчитайки наличието на политически рискове, свързани с евентуални действия на Руската федерация в България (Русия все още е запазила известно политическо влияние в България; Манолев, като политик, определено не иска да разваля отношенията си), предлага тези продукти не директно, а чрез румънската държавна компания „Ромарм“. Интересно е, че „Ромарм“ не обръща никакво внимание на характера на „БИЕМ“ и подписва съответните договори с българите, превръщайки се в „буфер“ между „БИЕМ“ на Манолев и украинското държавно предприятие „Агенция за отбранителни поръчки“ (принадлежащо на украинското МО).
На 4 април 2024 г. „Ромарм“ и „ДПА“ подписват два договора - №21/4-117-ДК-24 и №21/4-118-ДК-24 за доставка на 40 000 гранатомета за еднократна употреба (еднократна употреба) БУЛСПИКЕ на обща стойност 104,8 млн. EUR; малко след това огромното авансово плащане е преведено от „DPA“ на „Romarm“, а след това на „BIEM“.
Още една причина Манолев да се скрие зад „Ромарм“ е санкционната политика на украинското МО - не им е позволено да подписват директно договори с компании, чиито собственици, директори или други съдружници са под санкции - особено под санкциите на САЩ... Странно е, че „Ромарм“ не подкрепя същата политика.
Българският лиценз за износ, копие от който успяхме да получим, ясно потвърждава присъствието на „БИЕМ“ във веригата на доставките: