Закон про мобілізацію є критично необхідним для виживання країни. Яким буде його остаточний вигляд ми побачимо, але унормування мобілізації це, на мою думку, один з двох найважливіших аспектів подальшого успішного ведення бойових дій (другий аспект це виробництво та поставки зброї та фінансової допомогт; тут робота начебто йде постійно, ось лиш за минулі дні було кілька успішних демонстрацій нашої "довгої руки"). Врегулювання мобілізації це те, що варто було зробити вчора.
В ідеалі, він також має сприяти підвищенню соціальної справедливості, бо зараз її грубо порушено ставленням до тих, кого вже давно мобілізовано.
Для війни треба конкретно визначена і прорахована кількість людей, а не просто натовп. Тому справедливість це коли всі військовозобовʼязані у максимально рівних умовах. Так, це утопія, але до цього варто прагнути. Якщо хтось не служив у війську, то це тому, що не знадобився з твоїм досвідом і спеціальністю, або ж тому, що виконуєш критично важливу роботу, а не тому, що добре сховався.
ЩЕ РАЗ, БО ВАЖЛИВО. Воювати будуть НЕ ВСІ, але ЩЕ БАГАТО ХТО.
При цьому на військовий облік МАЮТЬ СТАТИ ВСІ.
Тому прирівняння, нехай навіть теоретичне, всіх військовозобовʼязаних у правах, включно з тими, що за якихось умов опинилися закордоном, і застосування примусу та обмеження прав для тих, хто від військового обліку ухиляється є правильним кроком.
Кілька маніпулятивних тез, які мені довелося побачити та почути:
- Нехай переможуть корупцію, отоді я...
+Якщо буде поразка, то корупцію не переможуть. Буде в нас російська корупція. І нити про неї в інтернеті вже змоги не буде. А на додачу буде геноцид та знищення всього українського.
- А от депутати чи їх родичі...
+По-перше, вішати ярлики - це за замовчуванням маніпуляція. Чимало депутатів різних рівнів та їх родичів служать в ЗСУ, отримали поранення і навіть загинули. По-друге: не подобаються наші депутати, будуть російські. І придивіться наступного разу трохи краще до тих, кого обираєте, якщо в нас ще будуть вибори. Зараз наші депутати й чиновники, як би вони мені не подобались, це офіційна, легітимна, демократично обрана та міжнародно визнана влада України, запорука існування держави, міжнародної допомоги.
- Нехай воюють професійні військові!
+ да ви охуїли. Сили Оборони зараз щонайменше на 80% складаються з колишніх цивільних, які майже два роки тому або трішки згодом взяли на себе обовʼязок захисту країни. І за цей час замахалися і почали задаватися питаннями, а що ж зараз робить решта країни. Тому мобілізація це прояв поваги та справедливості для цих людей, які готові битися й далі, але яким треба дати зрозуміти, що країна не забули про них і хотіла б посилити їх здатності знищувати агресора, а в ідеалі ще й дати можливість трохи відпочити (так-так, та сама ротація, яка можлива виключно тоді, коли є ким цю ротацію проводити).
- Без навчань кидають людей на мʼясо...
+ Базовий курс підготовки 30-45 днів зараз є обовʼязковим для всіх без вийнятку. Ба більше, мій батальйон цього літа змусили проходити базову підготовку й складати іспит, хоча ми по факту з перших днів — бойовий підрозділ. Плюс вже в самих підрозділах навчання не припиняється. До цього часто-густо додається навчання спеціальності, сержантські курси, навчання закордоном. Крім того, на одного солдата безпосередньо на позиції припадає щонайменше 5, а то й 10 тих, хто забезпечує йому можливість там бути: підготовка, логістика, ППО, артилерія, розвідка, звʼязок, РЕБ, командування, медицина, забезпечення і т.д. Так, всі вони є військовослужбовцями і всі несуть ризики. Це вибудовування сучасної армії, що може дати відсіч агресору, про пошук собі місця, де свої цивільні навички можуть бути максимально корисними для Сил Оборони.
Пропонувати способи покращити закон про мобілізацію можна і треба, особливо в частині досягнення цієї самої справедливості. Заперечувати необхідність мобілізації або намагатися лишити все як є (тобто опції відкупитися та сховатися без жодних наслідків) це або грати на руку ворога і посилювати соціальний розлом, або бути конченою мразотою.
Шо, в принципі, одне й те саме.