Мисао Збора


Channel's geo and language: not specified, not specified
Category: not specified


- Завет
- Богу
- Отаџбини
- Роду
Ми баштинимо идеологију покрета ЗБОР, пратимо пут нашег учитеља Димитрија В. Љотића и боримо се и борићемо се за ослобођење и очување наше вечно вољене мајке Србије!

Related channels

Channel's geo and language
not specified, not specified
Category
not specified
Statistics
Posts filter


Владета М. Петровић
,,Отаџбина” бр.142 04.12.1936.


БОЛЕСТ ОМЛАДИНЕ
У данашњици, ми омладинци налазимо се у вртлогу и хаосу заблуда политичких, мржње идеолошке, психичке поремећености и душевне апатије. Физички смо истрошени а интелектуално у опадању. А идеале о животу изгледа да смо изгубили у почетку ступања у јавни живот.
Шта је разлог нашем моралном паду? Зашто је наша енергија за социјални живот слаба и лабилна, зашто смо наклоњени гадним страстима и одајемо им се са егзистенцијом? Етика, морал и алтруизам изгледа да је за данашњу омладину луда баба, која, како би они казали, хоће да се подмлади. А религија, како је данашња омладина дефинише, измишљена од попова да би њиме трговали. А Бог и не постоји. О Богу, кажу, нећемо ни да мислимо. Зашто се дизати у небеске сфере, кад је ето живот у нама.
Прво ћемо ово последње питање да расчланимо. Кажу омладинци, па, ето, живот је у нама, али су несвесно једну велику и праву истину рекли. И неоспоран је Факт да је живот у нама, али се они не удубљују у тај прави и истинити живот, јер, најзад, како каже један савремени мислилац, човек је оно што мисли, а боље и оно што ради. Прво морамо да смислимо ако хоћемо нешто да урадимо, дакле, ако пођемо од те логичне поставке, да морамо прво кроз мисао да створимо слику онога што хоћемо, па најзад да га у животу остваримо, значи ми смо стварно оно што мислимо и стварамо, тј. радимо.
Па добро, када је стварно тако да је човек оно што мисли и ради, а рекосмо да знамо да је данашња омладина све то негирала и примила најпесимистичније аксиме и доктрине о животу и за живот, ево примера како данашњи омладинци резонују: ако ти коцка чини задовољство – ти се коцкај, ако ти пиће, блуд и друге страсти чине задовољство ти их упражњавај, и пуно још којечега.
А морал, дужност према друштву и родитељима, то је глупост. Омладинци се такмиче у пороцима и на нашу велику срамоту њима се поносе. Последице: од блуда – венеричне болести, од коцке – губитак нерава а од прокоцканог новца – душевна депримираност и напослетку самоубиство, од пића материјално и морално пропадање. Да чујемо шта они који свој интелект, дух и душу натопише песимизмом. Човек кад превуче креду преко етике, морала и религије постане једна врста између животиње и човека. Код њих се рађа егоизам, мржња, садиза, лењост и још разнилики атрибути зла колорисани мизантропством према свему ономе што се стави у супрот његовој закржљалој логици.
Ти Епикурови и Сенекини трабанти кад се увуку у јавни живот, као пребијени пси, и почну тобоже да сарађују у њему, шире међу свеже карактерне и енергичне људе њихову сатанску филозофију. И место вајара и грађевинара живота данашњи омладинци постају кљакави гробари.
Казали смо, да је човек оно што мисли и ради, а данашњи омладинци лешеви су четири најдрагоценије истине: етике, религије, морала и алтруизма.
Етика, укратко речено, је наука о врлинама, али је данашња омладина врлине одбацила као стару хаљину. Чим човек одбаци врлине онда, сасвим оправдано, дођу на њиховом месту пороци. А знамо да порок повлач још серију порока. Шта се дешава са човеком коме овладају пороци? Јасно је да он бива њихов несвестан или ако хоћете и свестан роб. Шта раде са робом господари? Муче га, искоришћују, омаловажавају, газе, туку и напослетку дотуку или га пусте измрцвареног до максимума; то исто раде са нама пороци, јер смо ми њихови робови, а мали је број оних срећних који побегну из ропства, док још нису изгубљени. Господари над робовима имају апсолутну власт, па роб мора сваки самар да носи који му стави његов господар на његова измучена леђа; тако и наши пороци нас омаловажавају, после једног порока долази други, а ми огуглали стењући вучемо своје пороке мислећи инстинктом а на разумом да тако мора бити.
Али ако се данашњој омладини не стане на пут којим она данас иде, тј. у пропаст, онда ће их њихове декадентне мисли потпуно дегенерисати.
Једини целисходни пут и спас омладине од странпутица је ново друштво и нови поредак који доноси ЗБОР.




Forward from: Awakened Serbia
🇬🇧 We wish a happy and blessed 100th birthday to Nikola Ljotić, younger son of Dimitrije Ljotić. May you celebrate many more!

————————————

🇷🇸 Желимо срећан и благословен 100-ти рођендан чика Николи Љотићу, млађем сину Димитрија В. Љотића. На многаја љета!


Да смо своји духовно, били бисмо своји политички, па и економски.
Туђи смо робови духовно, па нам је и држава под туђинским печатом, а економија под туђим рукама. Кад би се десило чудо, па се економски ослободили, па чак и политички, а духовно некако остали туђи робови, онда би оно где смо слободни трајало кратко време, па бисмо опет изгубили своју политичку и економску самосталност.
Све то показује да имамо право када тврдимо и објављујемо истину: да нема добре економије без добре политике, нити ове без здравог духа и доброг морала.

Димитрије В. Љотић


Збор сматра да су сви појединци једног народа тесно везани међу собом, тако да невоља једнога неминовно, каткад погађа и остале. Ако мене заболи прст, од тога страда цело моје тело тако, да је цео човек од тога нерасположен. Није искључено да због једног јединог прста наступи смрт целога тела. Зато, Збор сматра да се ни једном појединцу не сме дозволити да ради на штету заједнице. Моћни и обесни имају се путем државне власти, сузбити у својој себичности. Исто тако, слаби и немоћни морају се узети у одбрану и заштиту. Свачији рад и живот морају се довести у склад са општим, заједничким интересима.
Зато се Збор залаже за сталешко организовање државе. Збор сматра да народ није малолетник, да би му зато требали тутори. Збор хоће да се сваки сталеж организује, како би сам водио бригу о својим интересима. Држава ће онда имати дужност да рад појединих сталежа усклађује, на опште добро заједнице и самих сталежа. Само оваквим сложним радом може се остварити побољшање прилика и наћи излаз из тешког стања у коме се народи налазе. Сваки други пут значи лутање, и погоршавање већ и иначе тешких невоља.
Пут Збора, дакле, није рушилачки, већ стваралачки. Цела његова идеологија заснована је веровању да је на крају свих крајева Бог јачи од ђавола, добро од зла. Зато је пут Збора светао и чист. Истина он није лак. Лакше је гурати људе у мржњу и рушење, него учити их сарадњи и љубави. Али, свакоме мисаоном човеку треба да буде једно јасно: да наш народ и наша држава само на овоме путу солидарности и љубави може опстати. Баш зато што су спољне прилике у свету тако несређене, баш зато морамо збити своје редове. И, Збор позива у своје редове све честите и борбене националисте, без обзира на сталеж и племе, без обзира на веру и покрајину. Позива их на окуп, како би се моћно успротивили свим разорним силама одозго, са лева или с десна. Тако ћемо искупити све оне жртве, знане и незнане, које су пале за стварање наше слободне и независне државе.

Велибор Јонић




Остатак писма.


ПИСМО ДИМИТРИЈА ЉОТИЋА КРАЉУ ПЕТРУ ll

Ваше Величанство,
Извештај достављају вашем величанству љубав, верност и оданост наша.
Циљ је извештаја да истинито прикаже Господару нашем стање и прилике у Отаџбини, које он Господар не познаје, па самим тим ни власт своју правилно вршити не може.
Надамо се кад то буде сазнао и поверовао, да ће спречити хушкање српскога народа на самоубиство, које под заштитом Његовог имена спроводи тако систематски радио Лондон.
Не можемо веровати да ће урођена љубав Вашег Величанства и Њеног Величанства Краљице за њихов народ и после пријема овог писма дозволити продужење досадашње несрећне политике, која је дала у прошлој години тако несрећне резултате по српски народ.

Београд, 10. априла 1942.


Кад је отпочео грађански рат у Југославији, по наводима комуниста, било је у оно време око 18.000 скојеваца (,,СКОЈ" - Савез комунистичке омладине Југославије). Један део тих омладинаца пошао је у ,,шуму", у партизанско војевање, а други је део остао код куће и у позадини развијао разне активности по инструкцијама КПЈ. Власти су гониле, хватале и кажњавале те омладинске активисте.
Љотић је 1942. године предложио да се у Смедеревској Паланци оснује ,,Завод за принудно васпитање омладине". Тежња је била да се омладинци и омладинке истргну испод комунистичке команде и да им се спасавају животи. Родитељи су били срећни и захвални да се дошло на такву мисао. Генерал Недић је одмах усвојио Љотићев предлог, али је била велика мука објаснити окупатору потребу такве установе и од њега добити одобрење, без чега се ова племенита замисао није дала остварити. Одобрење је, најзад, дато и у јесен 1942. године отвара се тај Завод у Смедеревској Паланци и на чело његове управе долазе национални идеалисти, брачни пар: Милован Поповић и супруга му Др Драгојла, рођена Остојић. Преко тог Завода спасено је преко хиљаду омладинаца и омладинки. На разне начине, да тога Завода није било, они би нестајали и гинули: у Јајинцима, по другим логорима, у борбама у грађанском рату...

Ратко Парежанин
(Из књиге ,,Други светски рат и Димитрије Љотић", издање ,,Искре" Минхен 1971)




Учитељ.


КАКО ЈЕ "ЗБОР" СПАСИО ХИЛАНДАР

Као једно од најсветлијих дела припадника ЈНП "ЗБОР" остао је упамћен догађај из 1960. Наиме одмах после другог светског рата у овој светињи било је 75 монаха, братство је међутим убрзо почело нагло да се расипа, па је постојала опасност да манастир падне у руке Грка.
Педесетих година прошлога века Свети Николај Жички упутио је апел за одлазак монаха у Хиландар.
Постоји такође и апел Игумана Мојсија који моли Србе да спасу Хиландар да не пређе у руке Грцима. Иначе по Византијским законима, који још увек важе за Свету Гору, ако број калуђера спадне изпод 8 онда Грци аутоматски преузимају манастир. Кроз историју то није био редак случај с обзиром да су Грузијци изгубили један од својих најлепших манастира, а примера је и поред тог било још.
Тада је Јаков Јаша Љотић, који је рођени брат Димитрија Мите Љотића, лично отишао у Хиландар и уверио се и објавио тај апел у зборашком гласилу "Искра". Јаша је иначе убијен од УДБЕ десетак година касније. Одмах након његове посете, истог момента отишла су прво четворица Збораша: Митрофан, Агатон, Симеон и добровољачки командант Вита Радојичић, касније отац Јован. После им се придружио и пети збораш Богдан Штекић, касније отац Јустин.
Овим непроцењивим доприносом покрета Збор, манастир Хиландар у последњем тренутку успева да испуни тражену минималну квоту калуђера и остаје у власништву Српске Православне цркве. После једне од најтежих криза наше највеће светиње током свог скоро миленијумског постојања, створила се огромна захвалност Хиландара према Збору која је остала и до дана данашњег. Између осталог само један од доказа за тако нешто је и чињеница да је Хиландар у знак захвалности зборашима, издао књигу "Светло истине" 1994. године.

13 last posts shown.

174

subscribers
Channel statistics