TAJM


Channel's geo and language: Slovakia, Slovak
Category: Telegram


TAJM - miestami satirický (neverte všetkému) a osobný kanál.
Ak chcete na "článok" reagovať, môžete tak spraviť v skupine t.me/tajm_sk_diskusia.
PRAVIDLÁ SKUPINY: t.me/tajm_sk/12
DODATOČNÉ INFO: t.me/tajm_sk/9637

Related channels  |  Similar channels

Channel's geo and language
Slovakia, Slovak
Category
Telegram
Statistics
Posts filter


Video is unavailable for watching
Show in Telegram
Tatranský ľadový dóm, 4/1/2025 :
FS Čučoriedky, Orava (fb Vysoké Tatry)


📝 Januárová cesta parlamentnej delegácie do Moskvy má za cieľ obnoviť komunikáciu a načerpať informácie, ktorými je potrebné Slovákom "otvoriť oči", ako to v Ruskej federácii funguje, osobitne v oblasti hospodárskej spolupráce so Západom.

• V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko.

• Potvrdil, že sa stretne s predstaviteľmi ruského parlamentu i vlády. "Chceme pochopiť určité pozície, legislatívu a obnoviť niektoré vzťahy s Ruskom," uviedol Danko, ktorý sa chce zamerať aj na otázky spolupráce s veľkými západnými spoločnosťami. "Chcem ľuďom na Slovensku otvoriť oči, lebo tu je to deklarované, akoby s Ruskom žiadne nemecké či americké firmy neobchodovali," upozornil.

• Cestu šesťčlennej parlamentnej delegácie, zloženej z poslancov Smeru-SD a SNS, vníma ako pokračovanie dialógu, ktorý na svojej úrovni pri stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom otvoril pred Vianocami premiér Robert Fico.


Jaro žiada☝️


🤣🤣🤣
- keď nevyhrajú "naši", všetko iné je proruské

• V sobotu rakúsky kancelár a predseda pravicovej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Karl Nehammer oznámil, že povolebné rokovania o vzniku vládnej koalície zlyhali.

• Voľby sa uskutočnili v septembri minulého roka, vyhrala ich pravicová populistická, podľa niektorých dokonca krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Kancelár Nehammer sa pokúsil vytvoriť vládu bez nich s dvoma ďalšími stranami. Dnes je jasné, že sa to nepodarilo.

• Nehammer zároveň oznámil, že z funkcie kancelára a lídra ÖVP v najbližších dňoch odstúpi. "Po prerušení koaličných rokovaní urobím nasledovné. V najbližších dňoch odstúpim z funkcie kancelára aj predsedu Ľudovej strany a umožním usporiadané odovzdanie moci," uviedol.


Forward from: Mimi Šramová
Tzv "dezinfo" má svoju rubriku v SME 🤣🤭


Andrej na TA3 https://www.ta3.com/live


✍️ Juraj Draxler : Kde sa vzal zvyk nútiť do politických vyjadrení umelcov a športovcov? V totalitných spoločnostiach

Ešte k tej Anne Netrebko. A k "diskusii" o tom, či dostatočne odsúdila vojnu na Ukrajine.
A ak áno, či to zmaže to, že pred 13 rokmi súhlasila s pripojením svojho mena pod zoznam osobností podporujúcich Putinovu kandidatúru. A či by sa nemala vyjadrovať dvojnásobne hlasne proti. Keďže je Ruska.

To nikdy nebolo, v bežnom živote európskych krajín. Niekto sa vyjadroval, niekto nie, ale ak nie, tak nikto nebehal za hercami či futbalistami s tým, že by MALI.

Dokonca aj v USA v ére mccarthyizmu, čo bola hodne hysterická doba, sa skôr naháňali domnelí agenti Sovietskeho zväzu. Nútenie umelcov, že sa musia verejne politicky vyjadrovať už bolo zriedkavé.
(Ako neskôr vysvitlo drvivá väčšina údajných agentov boli fatamorgány senátora McCarthyho a jeho ľudí. Nepripomína vám to niečo?)
Aj keď niektorí takto nútení boli. Mimochodom, nepochybujem, že ak by vtedy žili v USA výplachy typu Hvorecký a ďalší, aj oni by patrili medzi tých, kto vyštval Chaplina z krajiny, s tým, že je im podozrivý zo sympatií k nepriateľovi.

Ale masový tlak, že musíte verejne vyjadriť svoje politické sympatie, a že musia byť tie správne, to je naozaj plošná výsada režimov ako nacistický či sovietsky a ich odnoží.
Podpisovali sa anticharty, a podobne.

A teraz je to späť. V úplne bizarných kontextoch. Bývalá riaditeľka SNG Kusá teraz v nejakej ankete do nebies chválila nejakú našu tenistku, že je úžasná, pretože dala najavo, že je proti Rusku. To akože tenistka je ten maják analytického myslenia či morálky, na ktorý máme upierať zraky?

A viete čo ma najviac dojíma v podobných súvislostiach? Ako oni tam dodajú, že dotyčná "je odvážna" alebo odvážny.
Ten hokejista, tenistka alebo trtko zo seriálov, ktorý sa nebojí povedať niečo, čo je väčšinový názor ľudí okolo neho a ak by to nepovedal, tak ho prípadne ostrakizujú, tak ten je vraj odvážny. To už je riadne orwellovské.

Proste celé na hlavu.

Pritom, bohužiaľ, ono je to choroba, ktorá sa šíri aj inde, teraz v posledných rokoch. Aj na Západe sa občas začali nútiť športovci či umelci, že sa musia verejne politicky vyjadrovať.
A tak, aby to bolo naozaj uspokojivé. Až mrazilo z článkov smerom k boxerovi Usykovi, s jemne výhražným tónom, že ktovie, či je naozaj, ale určite naozaj dostatočne protiruský. Síce veľa chodí s ukrajinskou vlajkou, ok, nikdy sa nevyjadroval obdivne ku Kremľu, okej, ALE je podozrivé, že netají svoju pravoslávnu vieru, a Putina odsúdil len dva alebo trikrát. Stačí to?
Až keď vydal nejaké ďalšie vyhlásenia, tak sa to upokojilo.

A u nás je to ešte oveľa intenzívnejšie.

Ale to neprekvapuje. Pretože aj v iných situáciách, keď sa človek pozrie na tých našich aktivistov, intelektuálov či komentátorov, tak čo vidí?

Vidí hitlerčíka či kúštik gobbelsa, vidí chtivosť komsomoľského funkcionára okresného formátu, vidí tupú radosť podpriemerného umelca či novinára, ale zato nadpriemerného cenzora. Vitajte u našich aktivistov!


2️⃣/2️⃣

❄️ Autá primŕzali k ceste, deti mali uhoľné prázdniny. Československo pred 46 rokmi zasiahlo rekordné ochladenie

• Záver roku bol na Slovensku mimoriadne teplý. Rovnako boli mierne predchádzajúce zimy v 70. rokoch 20. storočia.

• "Súperenie" vzduchových hmôt ukončila tlaková níž, ktorá v dňoch 31. decembra 1978 až 2. januára 1979 rýchlo postupovala zo západnej Európy nad Ukrajinu. Po jej zadnej strane prenikol studený vzduch aj nad územie Československa. Ochladenie bolo najskôr sprevádzané dažďom, ktorý zamŕzal a prechádzal do sneženia.

• V Čechách sa v priebehu 12 hodín ochladilo o 30 stupňov Celzia. Napríklad v českých kúpeľoch Poděbrady klesla teplota zo silvestrovských 12 stupňov na novoročných mínus 18 stupňov. Taká istá náhla zmena sa udiala aj na Slovensku. V Hurbanove napríklad vystúpila teplota 30. decembra na 11,4 a 31. decembra dokonca na 11,7 stupňa Celzia. Už v priebehu 1. januára však klesla na mínus 13,2 stupňa Celzia, čo predstavuje ochladenie o takmer 25 stupňov.

• Ľadový vietor od severu priniesol do Československa jav, ktorý sa odvtedy na našom území nezopakoval. Zlyhala celá elektrizačná sústava, z prevádzky vypadli mamutie zariadenia v povrchových hnedouhoľných baniach na severe Čiech. No nielen to. Vagóny s naloženým uhlím už boli také zmrznuté, že sa nedali vykladať.

• Kalamite predchádzal neuveriteľný teplotný skok v noci zo Silvestra na Nový rok. Z teplôt, ktoré sa pohybovali okolo 10 až 15 stupňov nad nulou, sa na Silvestra začalo prudko ochladzovať. V priebehu necelých 24 hodín sa už na viacerých miestach republiky teploty približovali k 20 stupňom pod nulou.

• Nezamŕzala len voda, ale aj nafta v nákladných autách a autobusoch. Niektoré autá primrzli k ceste a nemohli sa pohnúť. „Nepripúšťali sme si, že by sa čosi podobného mohlo u nás stať, a to sa nám vypomstilo,“ hovorí dobový hlas moderátora.

• Systém centrálneho vykurovania, na ktorý boli odkázaní mnohí ľudia, skolaboval. Zamrzlo niekoľko sto vlakov naložených uhlím a koksom určenými nielen na vykurovanie, ale aj ako palivo do tepelných elektrární.

• Väčšina verejných budov sa prestala vykurovať, mohli ich len temperovať. Skolabovala doprava. Pamätníci tvrdia, že na zemi boli spadnuté zmrznuté vtáky. Praskali vodovodné potrubia i stromy.

• Piateho januára vtedajší minister školstva vyhlásil prostredníctvom mimoriadneho rozhlasového vysielania „uhoľné prázdniny“. Zdôvodnil ich energetickou kalamitou.


1️⃣/2️⃣

❄️ Pred 46 rokmi 1. januára 1979 zasiahlo aj vtedajšie Československo prudké ochladenie, ktoré spôsobilo energetickú krízu.

• Všetci, čo v tom čase chodili do školy, si určite spomenú na trojtýždňové uhoľné prázdniny, ktoré potom nasledovali.

• V piatok 5. januára sa začali uhoľné prázdniny, teda na základných, stredných aj vysokých školách sa prestalo učiť. Zatvorené boli galérie, televízia obmedzila vysielanie a začínala ho od 19. hodiny.

• Keďže zima pretrvávala a po ochladení napadol aj sneh, prázdniny sa napokon predĺžili na celé tri týždne. Do školy sa išlo až 29. januára 1979 a žiaci museli počas polroka dobehnúť zameškané učivo, preto sa väčšinou zrušili školské výlety, školy v prírode, a tiež jarné prázdniny.


Video is unavailable for watching
Show in Telegram
🎙 Zuzka Plevíková k ankete Vogue Leaders : Keď nominácie zahanbujú samotnú myšlienku ocenenia...


👯‍♀️ Pripojte sa k oslave jedinečných žien a podporte inšpiratívne osobnosti, ktoré svojou odvahou, vplyvom a úspechmi písali dejiny Českej republiky a Slovenska - hlasujte v ankete Vogue Leaders 2025 kategória 'Verejný priestor' 😎




Na retardi, tam máte ... to len vy ste nevedeli - a idete sa z toho pototo 👻


Video is unavailable for watching
Show in Telegram
🎙 Richard Takáč : Rovnaký nákup je v novom roku o takmer 5 eur lacnejší. Katastrofické scenáre opozícii zase nevyšli.

Prvý nákup, december 2024 ➡️ https://t.me/tajm_sk/13872


Už prestaňte 🙈 veď progresívna úderka nevie reagovať na toľko vecí naraz 😇
štandard


📝 Najväčším problémom slovenskej spoločnosti je v súčasnosti strata schopnosti normálne argumentovať, diskutovať a navzájom tolerovať rozdielne názory. Začína byť netolerantná a veľmi polarizovaná. V rozhovore pre TASR to uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

• "Dnes sa stáva z politiky fanúšikovský fenomén, kde sa už politické tábory k sebe správajú ako podporovatelia futbalových mužstiev. Svoje mužstvo milujú, ale protivníka by boli schopní agresívne napadnúť. Toto je podľa mňa dnes veľká pliaga, ktorá sa nám šíri v spoločnosti. Prestávame sa navzájom tolerovať," skonštatoval Pellegrini.

• Poukázal na to, že on zažil politiku, keď sa súperilo tvrdo, ale nepresiahlo to úroveň urážok alebo agresie, a bolo to stále v rovine argumentov.

• "Z rokovania sme odchádzali vždy ako slušní ľudia, ktorí navzájom nesúhlasia, ale sa navzájom tolerujú. Dnes sa mi zdá, že sa diskutuje formou, ak neprijmeš môj názor, tak si môj nepriateľ a toto je podľa mňa najväčší problém, lebo v takej atmosfére sa nedá hľadať konsenzus na veľkých výzvach, ktoré Slovensko čakajú," povedal prezident.




Slovenský herec Ľudovít Greššo stvárnil na divadelných doskách a televíznej obrazovke stovky postáv. Diváci si ho pamätajú ako predstaviteľa vidiečanov, múdrych a skúsených starcov a otcov.

Ľudovít Greššo sa narodil 3. januára 1916 vo Zvolene. Po skončení školy pracoval ako prednosta oddelenia v poisťovni, bol aj správcom nemocnice. Popri úradníckej práci sa venoval ochotníckemu divadlu. Počas vojny sa zapojil do Slovenského národného povstania.

Po vojne sa vydal na dráhu profesionálneho herca, bol spoluzakladateľom Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a dva roky zastával aj funkciu jeho riaditeľa. Postupne prešiel viacerými slovenskými divadlami v Martine i v Trnave.

Napokon v rokoch 1965 - 1977, keď odišiel do dôchodku, pôsobil v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Na javiskách stvárnil viac ako 120 divadelných postáv. Fanúšikovia si ho pamätajú napríklad z inscenácií Surovô drevo či Luigiho srdce od Ivana Bukovčana, alebo Čudný pár z pera amerického klasika Neila Simona (všetky tri inscenácie režíroval Karol Spišák).

Ľudovíta Grešša často obsadzovali aj vo filmoch, na svojom konte má takmer sto filmových a televíznych postáv. Objavil sa v snímkach V hodine dvanástej, Jerguš Lapin, Červené víno, Starý včelár, Hodiny, či v českom filme Pozor vizita!, kde bol jeho hereckým partnerom Rudolf Hrušínský. Už počas nakrúcania filmu bol Greššo ťažko chorý a jeho slávnostnej premiéry sa nedožil. Zomrel pol roka po dokončení filmu.

Diváci si ho tiež pamätajú zo seriálov Miesto v dome, Jedno malé sídlisko, Jedenáste prikázanie.

Ľudovít Greššo zomrel v Nitre 8. februára 1982.

V roku 1963 sa stal Greššo nositeľom vyznamenania Za vynikajúcu prácu. Jeho synom je Ján Greššo, herec a dlhoročný riaditeľ DAB (2001-2016).


- pokojnú sobotu - 🤗


📝 Poľsko na piatkový galavečer vo varšavskom Veľkom divadle, ktorým slávnostne otvorí svoje polročné predsedníctvo v Rade EÚ, nepozvalo maďarského veľvyslanca vo Varšave Istvána Íjgyártóa, ale ani premiéra Viktora Orbána.

• Dôvodom je spor súvisiaci s nedávnym rozhodnutím Budapešti udeliť azyl bývalému námestníkovi poľského ministra spravodlivosti Marcinovi Romanowskému, na ktorého v decembri vydali európsky zatykač pre obvinenia z korupcie.

• "Pokiaľ ide o rozhodnutie poľského kolegu, ministra zahraničných vecí (Radoslawa Sikorského), napadajú mi dve slová: úbohé a detinské," poznamenal maďarský minister zahr. vecí Péter Szijjártó.

• Poľsko prevzalo 1. januára rotujúce šesťmesačné predsedníctvo v Rade EÚ práve od Maďarska, s ktorým sa nezhodovalo vo viacerých otázkach.

20 last posts shown.