📌 Руска инвазија на Украјину у Европи је изазвала рат цена енергената који узрокује веће задуживање влада како би се покрили трошкови енергије. Веће цене енергената значе да Европа мора да шаље више евра и фунти у иностранство да би платила енергију, па тако трошкови увоза расту. А ти већи трошкови увоза преносе се на потрошаче. Ситуација више није ни издалека стабилна. Ово је скоро сигурно наша 1929.
📌 Тридесетих година прошлог века Европа је упала у економску црну рупу. Њена економија је пропала, па је тако сва трговина коју је обављала са остатком света била усисана у рупу заједно са њом. Онда се Европа повукла у себе и почела да подиже трговинске баријере како би створила неки привид економске нормалности. Свет је утонуо у депресију.
📌 Може ли се исто десити и данас? Када Европа упадне у рупу, њена трговина са САД ће упасти са њом. Америчка економија, која је већ слаба, вероватно ће такође пасти.
📌 Једна од кључних разлика овог пута је да постоји конкурентски економски блок који може да буде изолован од те динамике, а то је новонастали БРИКС+: Бразил , Русија, Индија, Кина, Јужна Африка и Аргентина – са Ираном, Турском, Египтом, Индонезијом и Саудијском Арабијом који чекају у реду на пријем. Од почетка рата у Украјини, земље БРИКС-а су ојачале трговинске и финансијске везе и додале нове чланице.
📌 Чини се да је циљ да се те економије што више одвоје од Запада. Ако успеју у томе — а изгледа да им то иде од руке — могу да избегну депресију. Разарање Северног тока је можда тренутак којим ће будући историчари означити крај западне доминације.
InfoDefense
@InfoDefenseLan
gBot