Геополітика від Гвоздя


Гео и язык канала: Украина, Украинский
Категория: Политика


Геополітика, міжнародна політика, розвідка, контррозвідка, національна безпека, спецслужби, новини,історія

Связанные каналы

Гео и язык канала
Украина, Украинский
Категория
Политика
Статистика
Фильтр публикаций




Чеський міністр закордонних справ: Російський список ворожих країн лише загострює суперечку, Чехія цінує підтримку ЄС

В інтерв'ю німецькій газеті «Зюддойче Цайтунг» міністр закордонних справ Чехії Якуб Кулханек сказав, що справу Врбетице не можна сприймати як змагання з висилки дипломатів, і що підтримка Європейського Союзу для Чехії є важливою.
«Природно, я не радий цьому, але це проблеми не наша, а Росії, - пояснює свою позицію Кулханек, маючи на увазі складений Росією список послів, яких вона висилає з Москви.
І далі запитує:
- Це честь чи тягар для Чехії бути разом зі США в такому російському списку?
Кульханек також не погоджується з думкою, що Чехія залишиться самотньою у цій справі, оскільки багато союзників висловили їй солідарність, хоча і не вислали російських дипломатів. «Після того, як ми потрапили до цього списку, нас підтримали союзники. Для мене дуже важливо, щоб на нашому боці був ЄС. І так сталося», - сказав він.
Німеччина, яку Кульханек відвідав два дні тому і де зустрівся з міністром закордонних справ Німеччини Хейком Маасом, не попередила про висилання жодного російського дипломата. Німецькі дипломати це пояснювали тим, що колективна висилка повинна бути скоординована, а цього Прага до уваги не взяла. Маас також підкреслив, що Німеччина допомагатиме Чехії насамперед на дипломатичному рівні, серед іншого забезпечивши роботу чеського посольства в Москві.
На конфіденційній зустрічі з послами країн НАТО Кулханек повідомив союзникам про висновки з розслідувань вибуху на складі. «Жоден з партнерів не висловив сумнівів щодо того, про що вони дізналися від уряду Чехії… Сама Росія прибічниця конфліктів. Вона прагне розколоти союзників в ЄС і НАТО», - казав він, нагадуючи при цьому, що Москва діє згідно зі своїм гаслом «розділяй і володарюй». Ось чому, на думку Кульханека, добудований німецько-російський газопровід «Північний потік-2» не повинен стати потужним інструментом російської політики.
Кульханек також зазначив, що єдина позиція Європейського Союзу необхідна як щодо Росії, так і Китаю. І відкидає думку, що в інтересах цієї позиції ЄС повинен відмовитись від принципу одностайності у зовнішній політиці та сприяти прийняттю рішень більшістю. «Ще не настав час для цього», - вважає він, додаючи, що міг уявити такі зміни в майбутньому.


https://www.eurointegration.com.ua/articles/2021/05/27/7123681/

Аналітика

Шахта розбрату: чим небезпечна суперечка між Польщею та Чехією

27 травня ц. р. Європейська правда опублікувала аналітичний матеріал Станіслава Желіховського, кандидата політичних наук, про екологічну суперечку, яка «може розсварити Польщу з її сусідкою Чехією, а разом із тим – суттєво посилити критику дій Варшави з боку керівництва ЄС».

Йдеться про конфлікт навколо шахти «Турув» – копальні, розташованої у Польщі неподалік кордонів з Чехією і Німеччиною.

Шахта «Турув», на якій видобувають буре вугілля, та однойменна електростанція належать концерну «PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna» продовжує автор. Електростанція виробляє 7 % електроенергії у Польщі і є однією з найпотужніших у державі.
бидва об’єкти розташовані неподалік від кордонів із Чехією та Німеччиною – країнами, які заявили про шкоду довкіллю від шахти. Зокрема, Прага наполягає, що видобуток вугілля негативно впливає на прикордонні райони, де зменшився рівень ґрунтових вод. Попри це, Польща захотіла експлуатувати шахту до 2044 року.


Новина
«Zeit», «Tagesschau», «Tagesspiegel»,
«Frankfurter Allgemeine Zeitung», Німеччина

27.05.2021 р.

Члени Ради Безпеки ООН засудили примусову посадку літака авіакомпанії Ryanair у Білорусі

Низка популярних видань Німеччини повідомила 27 травня ц.р. про реакцію Ради Безпеки ООН на викрадення пасажирського літака та його примусову посадку у Білорусі.
Зокрема, повідомляється, що багато діючих та колишніх членів РБ ООН засудили вимушену посадку пасажирського літака ірландської авіакомпанії Ryanair у Мінську та подальший арешт блогера Романа Протасевіча. У заяві Представництва в ООН Естонії, яку підтримали Німеччина, Франція, Ірландія, Бельгія, Норвегія, Великобританія та США відзначається, що таким актом влада Білорусі перейшла до нової небезпечної фази придушення власного народу. Інцидент був використаний для викрадення небажаного журналіста, заявив речник уряду Німеччини Штеффен Зайберт (Steffen Seibert). Він підтвердив вимогу Федерального уряду негайно звільнити урядового критика та його дівчину Софію Сапегу.
Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель також гостро засудила неприйнятну форму демонстрації публічних виступів заарештованих. Сапега, як і Протасевич, зробила «зізнання» у відеозаявах, оприлюднені білоруською владою, в якому вона заявляє, що є редактором каналу Telegram, який публікував персональні дані про співробітників служби безпеки. Білоруський керівник держави Олександр Лукашенко назвав Протасевича «терористом».
Лукашенко заявив депутатам у Мінську в середу, що 26-річний хлопець та його помічники планували криваве повстання в Білорусі.
Голова комітету закордонних справ Бундестагу Норберт Реттген (Norbert Röttgen) не виключає, що до операції з вимушеною посадкою літака була втягнута Росія. Можна принаймні припустити, що державне викрадення літака було схвалено Кремлем, заявив політик ХДС виданням «Rheinische Post» і «General-Anzeiger».
Федеральна прокуратура Німеччини наразі не проводить розслідування щодо Лукашенка, після визнання білоруських заарештованих, але Генеральний прокурор при Верховному суді Німеччини (Generalbundesanwalt beim Bundesgerichtshof, GBA) запровадив «процес спостереження» за надмірним насильством у Білорусі. Про це «Tagesspiegel» повідомили в юридичних колах, речниця GBA це підтвердила.

https://www.zeit.de/politik/ausland/2021-05/belarus-frankreich-luftraum-protassewitsch-lukaschenko?utm_source=morgenlage-politik
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/belarus-lukaschenko-reaktionen-101.html?utm_source=morgenlage-politik
https://www.tagesspiegel.de/politik/festnahme-nach-zwangslandung-in-belarus-lukaschenko-bezeichnet-blogger-protassewitsch-als-terroristen/27222860.html?utm_source=morgenlage-politik
https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/belarus-veroeffentlicht-video-von-protassewitschs-freundin-17358968.html?utm_source=morgenlage-politik


Гонка за малі ядерні реактори: Україна голосує за США

До 35-річчя Чорнобиля Україна уклала угоду з президентом Міжнародного агентства з атомної енергії з Holtec International Inc. про будівництво невеликого ядерного реактора.
Ринок малих реакторів - це стратегічна мета, яка може мати велике значення в геополітиці. Крім прикладу України, що демонструє її неприйняття Росії, на карту поставлені інші цілі.
https://www.contrepoints.org/2021/05/26/398275-course-aux-petits-reacteurs-nucleaires-lukraine-vote-americain


у Брюсселі, надалі білоруська авіакомпанія не може більше використовувати повітряний простір країн ЄС, використовувати аеропорти країн ЄС та здійснювати злети і посадки. Крім того, запроваджуються додаткові цілеспрямовані економічні санкції та розширення переліку осіб та підприємств, проти яких діють арешти активів та заборона на в’їзд до ЄС.

На думку керівника компанії Ryanair Майкла О’Лірі (Michael O’Leary), на борту літака також перебували агенти спецслужби КГБ. Це відбувається тоді, коли влада має намір вивести з літака журналіста та його супутницю, заявив керівник ірландської авіакомпанії у понеділок для ірландського радіомовника Newstalk. О’Лірі заявив також, що мова йде «про випадок викрадення, підтриманий державою, про підтримане державою піратство».


https://www.nzz.ch/international/erzwungene-flugzeuglandung-in-minsk-eu-verhaengt-sanktionen-ld.1626668?kid=nl164_2021-5-25&trco=&mktcid=nled&ga=1&mktcval=164_2021-05-26&reduced=true


Новина
«Neue Zürcher Zeitung», Швейцарія
26.05.2021 р.

Реакція політиків і урядів Європи і США щодо викрадення пасажирського літака у Білорусі

Голова комітету у закордонних справах Бундестагу Німеччини Норберт Рьоттген (Norbert Röttgen) вважає не виключеною участь Росії у викраденні літака у Білорусі. Він заявив, що «принаймні слід вважати, що викрадення літака біло схвалено у Кремлі, або навіть здійснювалася оперативна підтримка з боку Росії». Без широкої підтримки президента Росії Владіміра Путіна очільник Білорусі Олександр Лукашенка вже давно не наважується на здійснення насильства органами держави, вважає Рьоттген.
Видання зазначає, що заходи, вжиті багатьма країнами ЄС проти білоруських повітряних перевезень, ускладнюють насамперед життя населення. Особливо сильно вдарять по пасажирам з Білорусі заборони на посадку авіакомпанії «Белавія» в країнах ЄС. Державна авіакомпанія процвітала за останні роки, зазначає «Neue Zürcher Zeitung».
Рьоттген вимагає застосування подальших санкцій. «Саме зараз є час завдати удару цілеспрямованими санкціями по головним стовпам режиму Лукашенка: збройним силам, поліції, органам управління, спеціальним службам та, насамперед по державним підприємствам, завдяки яким економічно існує режим та його корумповані структури». На думку Рьоттгена, необхідно також зупинити кредитну лінію Банку розвитку KfW для підприємств «Siemens» у Білорусі.

Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас (Heiko Maas, СДПН) також гостро засудив примусову посадку літака. Він заявив, що те, що зробив Лукашенко не можна вибачити. Життя більше 100 людей були під загрозою задля того, щоб заарештувати одного журналіста. Маас вважає, що це був «потрійний напад: на безпеку польотів, свободу преси та на громадян Євросоюзу, які перебували на борту». І це перейшло кордони припустимого, це не може бути залишеним без реакції міжнародної спільноти. Кожен диктатор, який грає з такими думками, повинно стати зрозумілим, що він за це заплатить високу ціну, вважає Маас.

Генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг вітає нові санкції ЄС протии колишньої радянської республіки Білорусі. Він заявив 25 травня ц.р. у Брюсселі, що «вимушена посадка пасажирського літака, здійснена Білоруссю, є небезпечною неприйнятною». Він вважає випадок державним терроризмом, який показав, як режим порушує демократичні права. Заарештований жуналіст Роман Протасєвіч та його супутниця Софія Сапега повинні бути негайно звільнені. Столтенберг наголосив, що на засіданні Атлантичної ради 25 травня ц.р., в якій брали участь посли 30 країн-учасниць НАТО, підтверджений випадок вимушеної посадки літака.

Голова комісії у зовнішньополітичних справах Ради кантонів Національної ради Швейцарії Даміан Мюллер (Damian Müller) виступає за те, щоби Швейцарія приєдналася до санкцій ЄС проти Білорусі. Він заявив 25 червня ц.р. для Radio SRF, що Швейцарія не повинна залишатися одна, наче на острові. Дотепер Швейцарія була стриманою щодо запровадження заходів економічного впливу, заявив політик, оскільки вони зачіпали інтереси громадян Білорусі. Але наразі, з огляду на актуальний стан справ, та з огляду на Росію, Туреччину та Угорщину повинні бути вжиті чіткі заходи, заявив Мюллер.

Президент США Джо Байден вітає санкційні заходи ЄС проти режиму Лукашенка у Білорусі. США рішуче засуджують примусову посадку пасажирського літака компанії Ryanair у Мінську та арешт білоруського журналіста Романа Протасевіча, заявив Байден ввечері 24 травня. Такі дії протирічать міжнародним нормам. Байден дав доручення своїй адміністрації віднайти прийнятні шляхи, аби притягнути винних до юридичної відповідальності.
Країни ЄС після примусової посадки пасажирського літака у Мінську запровадили нові санкції проти колишньої радянської республіки Білорусі, зазначає видання. За повідомленням речника Президента Європейської ради Шарля Мішеля, після проведення консультацій з керівниками урядів країн ЄС, ввечері 24 травня ц.р.


https://babel.ua/news/64423-opoziciya-zayavila-pro-pidgotovku-novih-protestiv-v-bilorusi-planuyut-narostiti-partizanskiy-ruh-vseredini-krajini

Новина

Опозиція заявила про підготовку нових протестів у Білорусі. Планують «наростити партизанський рух усередині країни»

Білоруська опозиція оголосила про підготовку нової активної фази протестів. Про це повідомляє інтернет видання «Бабель» з посиланням на Telegram-канал екскандидата у президенти Білорусі Світлани Тихановської.

У спільній заяві офісу Тихановської, Координаційної ради, Народного антикризового управління та штабу екскандидата у президенти Валерія Цепкала йдеться, що режим самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка «на межі тотальної ізоляції».

«І ми самі, білоруси, повинні зробити все можливе, щоб звільнити політичних вʼязнів, припинити насильство і провести чесні вибори. Ми повинні діяти — вікно можливостей відкрито. Чекати більше нічого — терор потрібно зупинити раз і назавжди. Ми починаємо готуватися до нової активної фази протесту», — йдеться в заяві опозиції.


Аналітика

https://jamestown.org/program/moldovas-enduring-political-crisis-a-showcase-for-russias-new-model-of-foreign-aggression/

Затяжна політична криза в Молдові: приклад нової моделі зовнішньої агресії Росії.

Американський фонд «The Jamestown Foundation» 19 травня ц. р. опублікував аналітичний матеріал Думітру Мінзарарі, наукового співробітника Німецького інституту міжнародних відносин та питань безпеки (Stiftung Wissenschaft und Politik), про триваюче політичне протистояння в Молдові.

У Молдові зберігається хитке політичне протистояння, де фінансована Росією Партія соціалістів Республіки Молдова (ПСРМ) відчайдушно бореться за владу, намагаючись перешкодити проведенню дострокових парламентських виборів, пише автор матеріалу.

Журналістські розслідування наприкінці минулого року підтвердили російський слід в нинішній політичній кризі та в організації опозиційної кампанії проти чинного президента Маї Санду.




Палестино-ізраїльський конфлікт є результатом внутрішньої та зовнішньої ескалації

Так вважає автор розлогого аналізу Вітольд Репетович, що розміщений на польському сайті https://defence24.pl/geopolityka і присвячений подіям, що відбуваються на Близькому Сході. Вони співпали з процесами формування нового уряду в Ізраїлі, зі звинуваченнями в корупції, висунутими ізраїльському прем'єр-міністру Нетаньяху, який керував цією країною 12 років, а також скасуванням виборів у Палестині. Не слід забувати про намагання відновити ядерну угоду з Іраном (JCPOA), пише автор, а також про кадрові перестановки, зокрема про Авраамові угоди, зусилля Туреччини щодо нормалізації відносин з Ізраїлем та таємні саудівсько-іранські переговори.
Відколи Джо Байден обійняв посаду президента США, нагадує автор аналітичної статті, він докладає зусиль для відновлення ядерної угоди з Іраном, проти чого Ізраїль рішуче виступає, навіть намагаючись переконати США розпочати проти Ірану військову операцію. Проти нормалізації відносин Ірану з Заходу виступає і такий союзник Ізраїлю, як Росія.
Що довше триватиме таке протистояння, тим гірше для обох сторін, пише автор матеріалу. Але не обов'язково це стосуватиметься Нетаньяху. Палестинці заплатять за це величезними збитками та численними жертвами, а ХАМАС втрачатиме своїх ключових командирів. Але це не підірве його позиції, якщо Ізраїль не вирішить перейти у наступ сухопутними силами. Не виключено також, що Нетаньяху вважатиме, таку «перемогу» позитивним впливом на підсумки діяльності Лікуда напередодні п'ятих виборів.


https://edition.cnn.com/2021/05/25/politics/biden-putin-summit-geneva/index.html

Новина

CNN: Саміт Байдена і Путіна відбудеться наступного місяця в Швейцарії

Зустріч президентів РФ і США Володимира Путіна і Джо Байдена очікується 15-16 червня в Женеві. Про це повідомив телеканал CNN 25 травня з посиланням на джерела в адміністрації Байдена.

«Представники адміністрації сказали, що Женева була остаточно визначена в якості приймаючого міста для зустрічі двох лідерів, що довго обговорювалася, і які, як очікується, зустрінуться 15-16 червня в кінці першої зарубіжної поїздки Байдена», — зазначає телеканал.

Президент США в середині червня перебуватиме в Європі для участі в самітах G7 і НАТО. Зустріч «сімки» відбудеться 11-13 червня у Великій Британії, а нарада Організації Північноатлантичного договору — 14 червня в Брюсселі.


Новина
«Tagesspiegel», ZDF, Spiegel, n-tv.de, Німеччина
25.05.2021 р.
Держсекретар США має намір здійснити посередницьку місію на Близькому Сході

ЗМІ Німеччини повідомляють, що держсекретар США Ентоні Блінкен (Antony Blinken) у термін від 24 до 27 травня ц.р. перебуватиме на Близькому Сході з метою підтримати зусилля щодо зміцнення режиму припинення вогню між Ізраїлем та палестинцями.
Як повідомив у Вашингтоні президент США Джозей Байден, мова повинна також йти про відбудову у Секторі Газа.
Блінкен здійснить поїздки також до Єрусалиму, Рамалли, Каїру та Амману. Там заплановані переговори з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху (Benjamin Netanjahu), президентом Палестини Махмудом Аббасом (Mahmud Abbas), президентом Єгипту Абдель Фаттахом аль-Сісі (Abdel Fattah al-Sisi) та королем Йорданії Абдуллою II.
Після одинадцяти днів ракетних обстрілів між Ізраїлем та ХАМАС у ніч на п'ятницю набув чинності режим припинення вогню. У розпал напруженої ситуації в понеділок в Єрусалимі було вбито двох молодих ізраїльтян. За даними поліції, зловмисника застрелили сили поліції. Протягом вихідних 22-23 травня ц.р. численні демонстранти в Німеччині знову закликали до солідарності з Палестиною. У той же час були відбулися невеликі акції солідарності з ізраїльським населенням.
Лідер коаліційної партії Німеччини ХСС Маркус Зьодер (Markus Söder) закликав до більш жорстких покарань та «нової інтеграційної ідеї» у боротьбі з антисемітизмом. Лідер регіональної організації партії ХСС Александер Добріндт (Alexander Dobrindt) пропонує депортувати пошукачів притулку у Німеччині, якщо вони поширюють ненависть до євреїв.

https://www.tagesspiegel.de/politik/nach-waffenruhe-im-gaza-konflikt-us-praesident-biden-schickt-aussenminister-blinken-nach-nahost/27189162.html?utm_source=morgenlage-politik

https://www.zdf.de/nachrichten/politik/blinken-usa-israel-gaza-nahost-100.html?utm_source=morgenlage-politik

https://www.spiegel.de/ausland/waffenruhe-in-nahost-messerattacke-in-jerusalem-auf-zwei-israelis-a-02af7678-1839-43ff-a916-2b82e64e7bb3?utm_source=morgenlage-politik

https://www.n-tv.de/politik/Hunderte-auf-Demos-fuer-Palaestina-und-Israel-article22571325.html?utm_source=morgenlage-politik

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/soeder-will-bei-antisemitismus-mit-hoeheren-strafen-operieren-a-39e90df9-e21a-44c6-b802-e2f843a39ac2?utm_source=morgenlage-politik


https://rpr.org.ua/news/po-toy-bik-ekrana-analiz-mediaspozhyvannia-ta-dezinformatsii-v-ukrains-komu-informatsiynomu-seredovyshchi/

Аналітика

По той бік екрана: аналіз медіаспоживання та дезінформації в українському інформаційному середовищі

Проросійська пропаганда, місцеві вибори та епідемія COVID-19 — три потужні чинники, що вплинули на медіаспоживання та комунікацію українців у соціальних мережах у 2020 році. Аби з’ясувати докладно, хто і що впливає на сприйняття інформації та дієвість дезінформації, хто намагається маніпулювати українським суспільством на загальнонаціональному рівні та окремо на півдні та сході України, а також як українці реагують на головні події та виклики 2020-го, «Детектор медіа» провів масштабне дослідження, в якому поєднав результати класичних моніторингів, експертних інтерв’ю, аналіз великих даних та соціологічне дослідження. Даний документ, опублікований 19 травня ц. р. на сайті Громадської спілки «Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ», є аналітичним звітом за результатами зазначеного дослідження.


Новина
«Tagesspiegel», «Frankfurter Allgemeine Zeitung»,
«ZDF», «Süddeutsche Zeitung», «Die Zeit»,
«Die Welt», «Deutsche Welle», - Німеччина

25.05.2021 р.
Реакція ЄС на викрадення літака у Білорусі

Численні впливові засоби масової інформації Німеччини висвітлюють випадок з примусовою посадкою літака під фальшивим приводом щодо загрози вибуху у Мінську та реакцією на це міжнародної спільноти.
Зазначається, що ЄС закидає Білорусі викрадення літака на міжнародній лінії авіаційних перевезень у просторі ЄС.
ЗМІ Німеччини повідомляють, що після примусової посадки пасажирського літака авіакомпанії Ryanair у Білорусі та подальшого арешту критика білоруської влади Романа Протасевича кілька держав ЄС вжили заходів у відповідь. Як заявив у понеділок ввечері представник голови Ради ЄС Шарль Мішель (Charles Michel) після консультацій з главами держав та урядів у Брюсселі, білоруським авіакомпаніям більше не дозволяється використовувати повітряний простір ЄС, а також злітати та приземлятися в аеропортах в ЄС. За повідомленням білоруської влади, літак Ryanair у неділю відхилився від курсу на шляху до Литви через загрозу вибуху бомби. Глава Білорусі Олександр Лукашенко наказав винищувачу ВПС Білорусі перехопити машину та примусити її до посадки у Мінську.
Протасевіча та його подругу заарештували в аеропорту Мінська, як повідомляє опозиційний канал Nexta. За повідомленням каналу, Протасевіч повідомляв, що за ним стежили перед посадкою в літак у Греції. За словами нинішнього головного редактора Тадеуша Гіцана (Tadeusz Gicsan), на борту літака Ryanair перебували агенти російської служби безпеки КДБ. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен (Ursula von der Leyen) назвала такі дії влади Білорусі викраденням. Вона заявила, що заплановані інвестиції в Білорусь на суму до трьох мільярдів євро будуть заморожені, поки там не відновляться демократичні умови. Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що всі пояснення Мінська щодо його поведінки є недостовірними. Як і багато інших політиків ЄС, вона вимагала звільнення критика режиму та його супутниці. Численні члени ЄС, у тому числі Німеччина, викликали білоруських послів у своїх країнах для надання пояснень. Білоруське державне телебачення опублікувало відео із нібито зізнанням Протасевіча. У ньому він визнає, що брав участь в організації заборонених масових акцій протесту проти Лукашенка минулого року, тому він перебуває під вартою в Мінську. У відеозверненні Протасевіч також відкидає повідомлення про захворювання у нього серця. За оцінками опозиції, відео було зроблено під тиском.

https://www.tagesspiegel.de/politik/entschlossene-und-vereinte-reaktion-belarus-zwingt-flugzeug-zur-landung-eu-beraet-ueber-sanktionen/27216844.html?utm_source=morgenlage-politik

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/belarussische-flugzeuge-duerfen-nicht-mehr-auf-flughaefen-in-der-eu-starten-und-landen-17356623.html?utm_source=morgenlage-politik

https://www.zdf.de/nachrichten/politik/eu-gipfel-belarus-borrell-100.html?utm_source=morgenlage-politik

https://www.sueddeutsche.de/politik/belarus-flugverkehr-notlandung-eu-sanktionen-1.5302985?utm_source=morgenlage-politik

https://www.zeit.de/politik/ausland/2021-05/roman-protasewitsch-belarus-staatsfernsehen-gestaendnis?utm_source=morgenlage-politik

https://www.welt.de/politik/ausland/article231341981/Merkel-fordert-von-Weissrussland-sofortige-Freilassung-von-Protassewitsch.html?utm_source=morgenlage-politik

https://www.dw.com/de/eu-wirft-belarus-flugzeug-entführung-vor/a-57637395?utm_source=morgenlage-politik




Новина
«n-tv.de», Німеччина
25.05.2021 р.

Переговори щодо зустрічі Байдена та Путіна

Стан відносин між США та Росією складний, зазначають ЗМІ Німеччини. Запрошення президента США Байдена до президента Росії Путіна щодо проведення прямих переговорів дотепер не прийняте Путіним. Наразі розмови точаться навколо підготовки «запланованого саміту», що повинен призвести до нормалізації відносин між сторонами.
Підготовка до зустрічі президента США Джо Байдена та глави Кремля Володимира Путіна в Європі, очевидно, набирає визначених форм, зазначає «n-tv.de». Після консультацій між радником Байдена з питань національної безпеки Джейком Салліваном (Jake Sullivan) та секретарем Ради безпеки Росії Миколою Патрушевим у їх спільній заяві йдеться: «Зустріч стала важливим кроком у підготовці запланованого саміту між США та Росією, дата та місце його проведення будуть оголошені пізніше».
За даними російських джерел, зазначає німецьке видання, Салліван і Патрушев зустрічалися в Женеві. У заяві йдеться, що «переговори були конструктивними і, незважаючи на все ще існуючі розбіжності, дозволили краще зрозуміти взаємні позиції». «Сторони висловили впевненість, що взаємоприйнятні рішення можна знайти в ряді областей». Було досягнуто єдності позицій стосовно того, що «нормалізація американсько-російських відносин відповідала б інтересам обох країн і сприяла б глобальній передбачуваності та стабільності».
Державний секретар США Ентоні Блінкен та його російський колега Сергій Лавров минулої середи, 19 травня, зустрілися в Рейк'явіку (Ісландія). Байден запропонував Путіну провести саміт в Європі в червні ц.р. Кремль поки що залишав відкритим питання, чи зустрінуться Путін з Байденом.
Швейцарське видання «Tages-Anzeiger» з посиланням на «надійні джерела» повідомило, що зустріч на вищому рівні відбудеться у Женеві. Федеральний департамент закордонних справ Швейцарії у Берні лише повідомив, що Швейцарія готова «запропонувати свої хороші послуги, якщо вони будуть корисними та бажаними». До послуг Швейцарії також входить роль приймаючої сторони для переговорів та зустрічей. У Департаменті закордонних справ не захотіли коментувати конкретні пропозиції.

https://www.n-tv.de/politik/Biden-und-Putin-planen-Gipfel-article22573644.html?utm_source=morgenlage-politik


https://www.radiosvoboda.org/a/kosmos-ukrayinsky-suhutnyk-sitsh/31267414.html

Аналітика

Для оборони та економіки. Що відомо про супутник, який Україна хоче запустити разом з Ілоном Маском?

ДНІПРО – Фахівці державного конструкторського бюро «Південне» в Дніпрі завершують створення українського супутника «Січ 2-30». Його запуск стратегічно важливий для держави. Україна сподівається відновити свою присутність в навколоземному просторі й бути космічною державою де-факто, а не на папері, кажуть розробники. Завдяки новому супутнику можна буде отримувати цифрові зображення поверхні Землі та моніторити магнітосферу планети. Це перший за останні 10 років вітчизняний апарат, який Україна хоче запустити в космос. Планується, що сам запуск може взяти на себе компанія SpaceX Ілона Маска, перемовини з нею тривають.

Журналіст Радіо Свобода Юлія Рацибарська поспілкувалася з головним конструктором космічних апаратів, комплексів та систем КБ «Південне» Костянтином Білоусовим.

«Січ 2-30» має стати першим за останні 10 років вітчизняним апаратом, який запустить Україна. Зараз для отримання інформації з космосу країна користується послугами закордонних компаній, кажуть в КБ «Південне». А ще – пропонують країні замислитися над створенням «повного циклу» для вітчизняних космічних апаратів.

«На жаль, Україна не має свого власного космодрому та ракети-носія. Зараз КБ Південне пропонує таку програму і технічні рішення. Якщо буде підтримка з боку держави, можливо, найближчим часом ми й отримаємо власну ракету і будемо з власними ракетами запускати. Треба починати цей рух, якщо Україна хоче бути незалежною космічною державою», – каже Костянтин Білоусов.


https://interfax.com.ua/news/general/745779.html

Новина

Росія — головна загроза безпеці Великобританії — глава Міноборони Уоллес

Головну загрозу для Великобританії представляє Росія, повідомило 23 травня ц. р. Інтерфакс-Україна з посиланням на заяву британського міністра оборони Бена Уоллеса в інтерв'ю виданню The Telegraph.

На його думку, про це свідчить активність російських військових кораблів поблизу морських кордонів Великобританії.

«Нас регулярно відвідують допитливі російські кораблі, і зараз нас відвідують декілька російських військових кораблів», — сказав міністр.

Він додав: «Ми пробували деескалацію, ми пробували різні методи, але на даний момент, поки Росія не змінить свого ставлення, досить важко зрозуміти, до чого ми дійдемо».


Новина
«Die Presse», Австрія
23.05.2021 р.

Австрійська «Die Presse» повідомила у другій половині дня 22 травня ц.р. про поновлення протизаконних дій поліції щодо громадських зібрань у Росії. Силовики посилаються на регламент дій, пов'язаний з пандемією коронавірусу. Громадські організації відкидають такі обґрунтування поліцейського свавілля.
Російська поліція зірвала чергову зустріч опозиційних політиків в одному з готелів та заарештувала двох людей. В суботу, 22 травня ц.р., зазначає австрійське видання, чоловіки у формі вдерлися до будівлі в Нижньому Новгороді, що приблизно за 400 кілометрів на схід від Москви.
Московський політик Юлія Галяміна заявила, що це «політичне переслідування». Вона опублікувала у Twitter відео свого арешту та її протесту проти «незаконної» акції поліції.
Російські інакомислячі неодноразово скаржилися на те, що державні органи Росії ігнорують конституційне право людей на свободу зібрань. У березні ц.р. чоловіки у формі взяли штурмом готель у Москві, де мали намір зустрітися члени опозиції, тоді відбулося було близько 200 арештів.

Органи охорони правопорядку посилаються на встановлені правила поведінки в умовах пандемії коронавірусу

У Нижньому Новгороді в Росії органи охорони правопорядку посилалися на правила поведінки громадян, що начебто були ними порушені. Організатори зібрання відхилили такі звинувачення. Пряма трансляція із залу засідань демонструвала, що політики носили маски та сиділи на безпечній відстані один від одного. Губернатор області Гліб Нікітін незадовго до засідання постановив, що в одній кімнаті не дозволяється збиратися понад 30 особам. Однак організатори зазначили, що вони зібрали максимум 25 людей в одному залі. Крім того, у протесті депутатів йдеться про те, що наказ губернатора набере чинності лише 29 травня.
Також правозахисники критикують той факт, що пандемія коронавірусу в Росії неодноразово використовується як привід для запобігання зібранням інакомислячих. Однак на масових заходах, що дозволені владою, зазначає австрійське видання, передбачені маски на обличчя часто не носять.

https://www.diepresse.com/5983616/russische-polizei-lost-erneut-oppositionstreffen-auf
(APA)

Показано 20 последних публикаций.

156

подписчиков
Статистика канала