Коли ми говоримо про погляд та дзеркало, спершу ми можемо сказати, що між цими речами є багато спільного: нам здається, що дзеркало функціонує як погляд, як те, перед взором чого ми постаємо. Це підтверджується ще на рівні стадії дзеркала, коли мала дитина відкриває для себе ігровий потенціал дзеркала. Прикладом може стати гра, коли дитина намагається заховатися від дзеркала таким чином, щоб не бачити в ньому свого відображення, але самій все ще бачити дзеркало. Відповідно, така гра може інтерпретуватися як гра у схованки від погляду дзеркала, а тому, дитина ще на ранній стадії свого розвитку відкриває для себе кореляцію між дзеркалом та поглядом.
Як ми взагалі ставимось до дзеркала як обов'язкового елементу нашого дому? Дзеркало, - скажемо ми, - це унікальна можливість отримання доступу до погляду Іншого. Тут-то ми і бачимо суттєву різницю між дзеркалом та поглядом Іншого, адже до Іншого ми онтологічно не маємо доступу. А тому, дзеркало - це фундаментальний баг, який спрощує нам життя, адже бажання мати доступ (у всіх вимірах та сенсах), на мою думку, є основним бажанням людини на її культурному рівні.
Отже, дзеркало нас так вабить через цю можливість отримання доступу до можливого досвіду Іншого у візуальному досвіді нас, нашого тіла. Однак наскільки цей висновок є релевантним та коректним? Невже дзеркало здатне продемонструвати нам нас самих у перспективі погляду Іншого?
Тут нам допоможе досвід, який описували чимало людей, коли ті говорили про своє відношення з дзеркалом. Наприклад, люди, які мають ваду навислої повіки, нерідко говорять про те, що при погляді у дзеркало вони автоматично звикли припіднімати свої брови, аби вада повік була не такою помітною, хоча, звичайно, не всі люди погодяться с тою думкою, що вони ходять завжди з припіднятими бровами. Цей досвід, який існує споміж усіх інших, може послугувати ілюстрацією того, що наше відображення функціонує для нас як демонстрація Ідеальних нас. Про щось подібне писав Лакан, коли стверджував, що для дитини її відображення у дзеркалі є своєрідною обіцянкою в тому, що дитина у майбутньому постане єдиним цілим, і що її незграбність тут, поза дзеркалом, хоча і є чимось гіршим за відображення, все ж функціонує як обіцянка. А тому те, що було написано вище, на мою думку, підтримує та продовжує загальну логіку стадії дзеркала за Лаканом.
Тому, дзеркало приймає участь в утворенні Ідеального Я (не наважуюсь стверджувати, що те, що я розумію в цьому тексті під Ідеальним Я, можна вважати синонімічним до того, що розумів під цим поняттям Фрейд). Це може пояснити нашу звичку завжди змінювати позу та зовнішній вигляд в той самий момент, коли ми раптово можемо побачити своє відображення (вирівняти спину, підняти голову, виправити зачіску, тощо). Отже, коли ми дивимось на своє відображення у дзеркалі, ми аж ніяк не маємо досвід погляду на самих себе - ми в цей момент споглядаємо своє Ідеальне Я.
До яких висновків це може нас привести? Наприклад, те, що ми все ж не маємо досвіду погляду Іншого навіть через дзеркало, для нас цей вимір все ж залишається закритим, а тому, ми зайвий раз підтвердили відсутність доступу до будь-чого у суб'єкта, починаючи від доступу до реальності самої по собі, та завершуючи досвідом від першої особи Іншого (або просто кваліа). Однак жага людей віднайти ці доступи не буде завершуватись: як я вже писала, метою сучасного філософа має бути пошук цього доступу до реальності, однак, враховуючи увесь досвід неможливості отримання цього доступу або доступів.