POVIJESNA ISTINA BEZ CENZURE


Kanal geosi va tili: ko‘rsatilmagan, ko‘rsatilmagan
Toifa: ko‘rsatilmagan



Kanal geosi va tili
ko‘rsatilmagan, ko‘rsatilmagan
Toifa
ko‘rsatilmagan
Statistika
Postlar filtri




BARANJSKI BOŠNJACI ili BOŠNJAČKI HRVATI su etnička skupina Hrvata u Mađarskoj. Došli su iz Bosne u Baranju, velikim dijelom u 16. i 17. stoljeću, kada je taj kraj bio pod turskom vlašću. Ipak, u znatnijem broju ih je bilo već u 14. stoljeću u Pečuhu.
O koncentraciji bošnjačkih Hrvata u Pečuhu svjedoči da su svojevremeno u tom gradu imali svoju "Bošnjačku četvrt". Oslobodilački ratovi nisu bili lagodnim za njih, ali je dio preživio sve te ratove.Ni Rákóczyjevi kuruci (Rákóczijev ustanak 1703. - 1711.) nisu bili milosrdni prema tom kraju, kao ni srpski graničari u carskoj službi; i jedni i drugi su te krajeve divljački opustošili. U doseljavanju baranjskih Bošnjaka je uvelike pridonio pečuški biskup Matija Ignacije Radanović (1687. -1703.). Radanović se odlučio na to radi povećavanja broja katolika u svojoj biskupiji na taj Pečuhu. Od 1995. se u Kukinju održava kulturna manifestacija u organizaciji Hrvatske manjinske samouprave pod nazivom Bošnjačko sijelo. U Poganu djeluje jedinica hrvatske manjinske samouprave te ima 1083 stanovnika. Mjesni Hrvati pripadaju skupini bošnjačkih Hrvata i čine 11,6% stanovnika. Tamo još živi nekoliko Roma, Poljaka i Srba.Mađari su većina u selu. Nijemci, koji u selu imaju manjinsku samoupravu, čine devetinu stanovnika.54% stanovnika su rimokatolici, 11,6% je luterana, bez vjere je 18%, 4% kalvinista, nekoliko grkokatolika te ostali. Sukit ima 401 stanovnika i sve donedavno je imao i hrvatsku zajednicu iz skupine Bošnjaka, koji su se u ove krajeve doselili u 16. i 17. stoljeću. U nedavnoj prošlosti su se znatnim dijelom pomađarili. U 19. stoljeću pored Mađara i bošnjačkih Hrvata, doseljavaju Nijemci i Hrvati iz skupine Šokaca.






KNEZ BRASLAV

Braslav je bio posljednji poznati knez Panonske Hrvatske, a vladao je iz Siska krajem 9. stoljeća.

U izvorima se Braslavova zemlja naziva regnum inter Dravum et Savum flumine (područje između rijeka Drave i Save).

Dio Braslavove vladavine obilježen je opasnošću sa sjevera, odakle je prijetio sve jači velikomoravski knez Svatopluk koji je bio osvojio nekadašnju Koceljevu donjopanonsku državu. Zbog toga se 884. Braslav nalazi u Konigsstadtenu (kod Tulna u današnjoj Donjoj Austriji) kako bi se ondje poklonio caru Karlu III. Debelom i s carem uspostavio bližu suradnju protiv Svatopluka, no tada se s carem pomirio i Svatopluk. Nakon Karlove smrti (887.) Arnulf Karantanski poduzima pohod protiv Svatopluka, a na franačkoj strani sudjeluje i Braslav. Arnulf u taj rat poziva i Mađare koji prelaze Karpate i pomažu Francima u pobjedi nad Svatoplukom, a potom se vraćaju u svoja područja. Ipak, već 896., prisiljeni bugarskim napadima, prelaze ponovno Karpate i naseljavaju se u središnjoj Panoniji. Tada Arnulf daje Braslavu upravu nad Donjom Panonijom (nekadašnjim Blatonskim Koštelom), no Braslav je ne uspijeva obraniti od Mađara, a Mađari dolaze na granice njegove kneževine, prodiru i u nju, a preko nje vrše pohode do Primorske Hrvatske, pa čak i do sjeveroistoka današnje Italije. Čini se da je već 896. (možda i godinu – dvije kasnije) Braslav poginuo u sukobima s Mađarima.

Početkom 10. stoljeća primorski knez, a potom hrvatski kralj Tomislav sjedinit će Panonsku Hrvatsku s Primorskom u jedno kraljevstvo.










Izvor: Biblijski atlas, str. 230.,odnosno:Consize Atlas of Biblle, str. 145. the Times, Londo 1991.g.
Toponimima na prikazanoj karti pridodani toponimi: Harvat el Ghor (Hrvatska Božja Zemlja), Harvat Sedon(Edon) i Harvat Rosh Za yit (u donjoj Galileji, a nalaze se u knjizi: Exploring the World of the Biblle Lands - Roberta L. Harris, str. 69. (Thames & hudson, London 1995. REPRRINT).




Rađanje huritskog kraljevstva ISRAEL i kraljevstva JUDEJE.

Na kraju XVIII dinastije egipatskih faraona hrvatske krvi (Tutmozis I, II, III, IV, . .,Tuthankhamon, Aj.) general Horemhab (1320.-1309. pr.Kr.), je pučem svrgnuo potencijalnog faraonskog princa Tutmozisa V i zauueo prijestolje. Tutmozis V je spasio glavu bijegom u Mezopotamiju k Huritima.
Iza toga slijedi XX dinastija (hrvatske krvi. . Ramzes II ( 1293. - 1224.pr.Kr.), koji poslije teške obrane od Hetita na sjeveru Bliskog Istoka, poziva odbjeglog Tutmozisa V zbog zadatka, da povede Hurite zarobljene još 1415. i 1413. pr.Kr. u pobuni protiv faraona Tutmozisa III ( 89.600 Hurita, pod nadimkom Israel= ratnici Boga El-a) na Bliski Istok u Bet Huru ( Zemlja Hurita) radi jačanja sjeverne granice Egipta.
Slijedi XXI dinastija u koju spada i Ramzes III ( 1182. - 1151. pr. Kr.). Za njegove vladavine zbiva se invazija "Naroda s mora" (kako ih povijesničari nazivaju - vjerojatno plemena Palesti )
Poslije žestokog okršaja, sklopljen je mir u kojem se dozvoljava naseljavanje u Bet Huru, ali i obavezno sudjelovanje u obrani egipatske Zemlje.
Negdje u to vrijeme, Bet Huru naseljavaju i Arapi - Semiti - Judejci (asirski naziv: " I - i - uda" sa obala Crvenog mora)
Do 931.g.pr.Kr. tako u Bet Huru-u (zemlja Hurita) unutar faraonskog Egipta, žive zajedno Huriti, vjerujući u Boga Balla sa svečenicima Levitima - sljedbenicima egipatskog Boga Atena, zatim "Narodi s mora" i Judejci, koji vjeruju u Boga Kemoša i Moleka sa svečenicima Kalebitima - sljedbenicima semitsko - egipatskog boga Amona.
DAN je Filistejsko pleme koje se opredjelilo za suživot sa Israelcima (Borcima Boga El-a)
(Isra-Huritski borac; El- mezopotamsko-huritski glavni Bog)
Bet Huru-om upravljaju veliki svečenici Levita (sljedbenici huritsko - faraonskg boga Atena. Tako huritski Leviti :Samuel i Ebjatar počinju pisati huritsku kroniku : "Knjigu postanka". pod huritskim kraljem Jeroboam-om.
931.g.pr.Kr. asirski kralj Tiglat Pelisar II (" biblijski Samuel) zauzima Bet Huru, a svečenici Kalebiti preuzimaju vlast od Levita. Jerobom se sklanja u Egipat kod faraona Šešonka II (945.-924.g.pr.Kr.), koji vojno intervenira, pa Bet Huru bude podijeljen na dva kraljevstva : nadređeno kraljevstvo Izrael (oko Galilejskog jezera sa pretežno Huritima) i vazalno kraljevstvo Judeju (pretežno sa Semitima. Tako je potrajalo sve do 722.g. pr. Kr. Kada u ponovnom velikom napadu Asiraca (na poziv Judeje) nestaje kraljevstvo Izrael.
Tek 620.g.pr.Kr. judejski kralj Jošua i vel. svečenik Hilkije pod prijetnjom egipatskog faraona Psalmetika (640.-610.g.pr.Kr.) vrše vjersku reformu - Deuteronomska Obnova, koju danas nazivamo Tora, ili Stari Zavjet, ili Petoknjižje, pa i " biblija", a za početak preuzimaju onu levitsku Kroniku, kao Knjigu postanka u kojoj Bog El (mezopotamski) i Abraham (brahmani hinduistički svečenici Mezopotamije) sklapaju sveti savez (kojim El jamči Abrahamu da će ga obdariti stvaranjem velikog naroda......).
U doba babilonskog kralja NABUKODONOSORA (605. - 562.g.pr.Kr.) Babilon osvaja kraljevstvo Judeju i cijeli Bliski istok do Egipta.
Poslije povratka Judejaca iz babilonskog ropstva 536.g.pr.Kr. - za vladanja perzijskog kralja Kira Velikog ( 559 - 530.g.pr.Kr.) oni nastavljaju pisanjem ostalih knjiga Tore - Petoknjižja-Starog Zavjeta - "biblije" !
U to vrijeme (u Indiji u huritskom kraljevstvu Magadi u Indiji) nastaje književno (hrvatsko) pismo SANSKRT i prvi zapis drevno vedskih epova : RAMAJANA (sa pojmom AVATAR = Bog je sišao) i MAHABHARATA, jer huritski IZRAELCI su u to vrijeme raseljeni u svoju pradomovinu HARAUVATIŠ ( danas Afganistan) i novo stvoreno Maurijsko carstvo podno Himalaje u sjevernoj Indiji, kojeg (u vrijeme Aleksandra Makedonskog) uspješno predvodi dinastija Čandra Gupta i Darma Ašoka, gdje se rađa i BUDA (Naučitelj budizma - zamjenivši kasni hinduizam.


Huritsko-Aryanska (hebrejci) naselja na Bliskom istoku prije osvajanja faraonske vlasti u Egiptu pod imenom Hiksi (vladari stranih naroda)




Službeni grb gotsko -langobardskog kraljevstva, srušenog od franačkog vladara Pipina Malog početkom 8.st., a koje nastaje poslije 100 godišnjeg gotskog kraljevstva-srušenog od bizantskog cara Justinjana krajem 6.st.


Službeni grb 100 godišnjeg Kraljevstva Gota - kajkavski Hrvati (hrv. kockovlje i 3 kune - kraj 5. - do kraja 6.st.)


Ferdinand Fritzie Henry John The Croat Comet Zivic bio je svjetski prvak u welterweight kategoriji.

Uzvratni meč dogovoren je za nepunih godinu dana kasnije – 17. siječnja 1941. na istom mjestu. No Zivic je ovog puta bio superstar. Njegov se honorar popeo na 25.000 dolara. U stari Madison Square Garden nakrcano je 23.190 ljudi, a policija je spriječila ulazak još oko 5.000. Ako je upala pluća bila Fritziejev najteži meč, ovo je bila njegova najveća pobjeda. I iznenađujuće laka. Prešao je preko Armstronga poput kosilice za travu i s jednakim učinkom na njegovo lice za tehnički nokaut u 12. rundi. Bio je na vrhu svijeta.

Bio je zapravo na boljem mjestu – u Madison Square Gardenu s rukama u zraku pred najvećim brojem ljudi u povijesti ove boksačke katedrale.

17 ta oxirgi post ko‘rsatilgan.

78

obunachilar
Kanal statistikasi