В рамках виставки Порушники будуть виявлені?— виставка резиденцій SWAP: UK/Ukraine було представлено проєкт Кетрін Лозінг «Портрет села».
Кетрін Лозінг — лондонська фотографиня й режисерка. Використовуючи предмети й студійну фотографію, вона будує концепти, наративи й відтворює спогади в спеціально створених середовищах. Перебувала на резиденції в Музеї сучасного мистецтва Одеси.
Кетрін подала заявку на участь у резиденції, бо її дідусь народився в селі, що за 80 км від Одеси. Її родина була частиною громади так званих причорноморських німців. У 1700-х роках на запрошення Катерини Великої тисячі німців оселилися у цьому регіоні. Селяни-фермери отримали землі та свободу від релігійних переслідувань в обмін на їхні сільськогосподарські навички. Її родина проживала у двох селах, які вона знала як Neu-Glückstal (Долина нового щастя) і Hoffnungstal (Долина надій), але зараз вони називаються Цибулівка і Цебрикове. Життя було нелегким. Ці села спіткали великі жахи та потрясіння: епідемії, голод, падіння царського режиму, прихід до влади більшовиків, вторгнення нацистів, вбивства, сталінський соціалізм, масові репресії та народження нової країни – України.
Особливо складно було під час Другої світової війни. Села захопили нацисти. Вони вбили місцеву єврейську родину. Юнаків мобілізували та відправили воювати по всій Європі. Німців, що залишилися, евакуювали та переселили. Радянська влада схопила прадіда та прабабцю Кетрін та вивезла їх у табір примусової праці в Таджикистані. Ніхто з її родини більше ніколи не повертався у ці села з того часу, як її дідусь був мобілізований нацистами, а його сім'я була захоплена Радянським Союзом у 1942 році. Кетрін перша.
Проєкт «Портрет села» складається із короткометражного фільму та фото. У відеороботі Кетрін розповідає історію Цибулівки, яка переплітається із її власною. А в фотографіях фіксує об’єкти, які так чи інакше репрезентують минуле двох сіл, трагічні події, що тут відбувалися, та зв'язок Кетрін із цими місцями: фата, апельсини, квіти, пістолет, банка від салату-асорті.
«Я не одразу звернула увагу, що на етикетці банки, в яку я назбирала землю, зазначено Salatmix («Салат-асорті»). Цікаво, як ця назва відображає моє британське, німецьке, скандинавське та єврейське ДНК».
Фото: Stage reporting agency