👩🏽💻Шановні читачі, сьогодні хочемо розповісти вам про значення та історію слова «культура». Культура- сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людством протягом його історії; історично набутий набір правил усередині соціуму для його збереження та гармонізації.
Саме слово походить з латинської мови та в перекладі означає обробка, догляд, поліпшення. Вперше згадка цього слова була зафіксована в праці Марка Порція Катона Старшого «De agri cultura», присвяченій турботам землевласника, який обробляв землю з використанням рабської праці. Турботи відповідали духові часу: автор рекомендував утримувати рабів надголодь, завантажувати їх роботою без міри, щоб втримати від крадіжки і легковажних занять. Господареві наказувалося бути скупим і обачним, не впадати в надмірності і нікому не довіряти. При цьому стосовно землі Катон писав не просто про технічну обробку ділянки, а й специфічне, духовне ставлення до неї.
📖Трішки перенесемось в часі. 18 століття: згідно з висновками лінгвістів слово «культура» стало окремою, самостійною лексичною одиницею, означаючи обізнаність, освіченість, вихованість — все те, що і зараз ототожнюють з культурністю. Як його синонім, використовувалося також поняття «цивілізація». За останні три сторіччя латинське слово увійшло у всі європейські мови, набуло універсального значення, перетворилося на філософське поняття і стало об'єктом наукових досліджень.
Тож спробуймо дутальніше розібрати всі аспекти цього прекрасного слова. Сутність кожної конкретної культури розкривається в її явищах (артефактах). Сутністю культури як фундаментальної категорії є результати людської діяльності та сама діяльність.
Ми можемо виділити декілька складових людської культури- духовну, соціальну, фізичну, матеріальну.
Розповімо про дві з них.
⛪️Духовна складова:
Цей вид культури залежить від світосприйняття людини, від її моральних цінностей та потреб. В ході еволюції людина вчилась задовольняти свої бажання, але тільки через багато поколінь вона навчилась робити це, не завдаючи шкоди своєму оточенню. Духовне освоєння реальності здійснюється в філософії, психології, релігії, політиці та моралі. Український вчений О. М. Костенко сформулював так звану натуралістичну концепцію «культури людини»: «Культура людини — це міра узгодженості волі і свідомості людини із законами Матері-Природи».
Матеріальна культура:
Перетворення природних матеріалів і енергії відповідно до людських цілей, створення штучного середовища проживання. Матеріальна культура допомагає нам розвивати свої можливості та можливості навколишнього середовища. Такі елементи як будівлі, транспортні засоби, нові породи тварин та сорти рослин є невідʼємною складовою нашого життя.
🧩Отже, культура- сукупність знань, вірувань, цінностей, правил. Це ставлення до людей та природи. Це історичні артефакти, які повʼязують теперішній світ з минулим. Це традиції наших предків, які передаються і досі. Слід зауважити, що в кожної нації є своя культура і це чудово. Особливості, які відрізняють українців від італійців чи поляків від естонців, прекрасні. Тож не забувайте культурну спадщину України і тоді вона розквітне ще більше. На все добре 👋🏾
З повагою,організація Просвіта ІФНМУ💙💛