Трудовик UA | Дудін про трудові права


Гео и язык канала: не указан, не указан
Категория: не указана


КЗпП: Канал заміток про працю

Связанные каналы  |  Похожие каналы

Гео и язык канала
не указан, не указан
Категория
не указана
Статистика
Фильтр публикаций


«Це була атмосфера свободи»

🔴 Так співзасновник «Нової Пошти» Володимир Поперешнюк описав параліч системи держконтролю за господарською діяльністю на початку повномасштабного вторгнення. Те, що ця свобода співіснувала зі стражданнями народу і знекровлювала країну, він навіть не думає. Насправді мораторії на податкові й трудові перевірки обернулися тяжким ярмом для працівників, яким стало нікуди скаржитися на хамство і зловживання роботодавців.

⏯️ Нині влада усвідомила потребу поновити податкові перевірки та кволо намагається відновити нагляд за дотриманням трудового законодавства (зокрема, з червня мали проводитися перевірки з питань оформлення на роботу, звільнення та призупинення трудових договорів). Відчутних результатів активізація Держпраці не принесла. Службовці звітують про «інформаційні відвідування», які не загрожують роботодавцям штрафами. Такі питання, як мобінг, зарплатні борги і зупинення положень колдоговорів, і досі лишаються поза межами контролю. Інспектори скаржаться на брак повноважень.

🔴 Скандальний бізнесмен гучно, з криками про «радянщину», відреагував на намір держави наповнювати казну в умовах війни. Можна уявити, яким лютим буде опір «поперешнюків», коли в Україні вперше з'являться інспекції праці за європейським зразком. Адже пан Володимир не лише заперечував обов'язок своїми податками фінансувати освіту, а й критикував встановлення державою мінімальної зарплати і надання Держпраці права без попередження перевіряти підприємства.

⚙️ Проблема в тому, що в Україні так і не було ухвалено закону про інспекцію праці, заснованого на нормах актів МОП. Однак 👆 зробити це доведеться, не зважаючи на демагогію еліти, яка втратила відчуття міри. Адже свавілля босів знеохочує людей до легальної й самовідданої праці на благо Батьківщини. Подальша безконтрольність бізнесу призведе до дезінтеграції суспільства, адже держава не зможе виконувати свою суспільно значущі функції, а працюючі відчуватимуть безправність.

Отже, інспекції праці — нагальна потреба України.

↪️ Читайте мою статтю про те, як зміцнити Держпраці


🔥 Що важливіше — послухати наказ начальника чи зберегти життя? З такою дилемою стикаються нині навіть люди далеких від військової справи професій.

⚙️ Сьогодні, коли міста України знову були охоплені вогнем через російські обстріли, важливо нагадати, що роботодавці в умовах воєнного стану вправі вимагати, а що — точно ні. На прикладі маркетингової фірми, яка закликала віддалених працівників повертатися з-за кордону, щоб краще «відчувати контекст в Україні», я розповів газеті Експрес про нюанси регулювання дистанційної роботи.

📌 Якщо ви працювали за трудовим договором дистанційно на приватного роботодавця, то він не може заборонити працювати далі за кордоном. Стаття 60-2 КЗпП України залишає «дистанційникам» право вільно обирати місце роботи.

📌 Якщо ж ви працюєте на державній службі/державному підприємстві, то постанови КМУ № 440 і № 481 дозволяють працювати за кордоном лише за певних умов (оформлення відрядження тощо).

📌 Безумовно, навіть зайнятим у недержавному секторі треба подбати про докази правомірності роботи дистанційно: це може бути інформація від роботодавця (ст. 29 КЗпП), трудовий договір про дистанційку чи наказ про її запровадження (ст. 60-2 КЗпП).

⚙️ Якщо ж виконання роботи дистанційно не погоджувалося босом, то у разі відсутності працівника на робочому місці або в Україні роботодавець все одно не має його шантажувати звільненням за «непослух». Мінекономіки у роз'ясненні від 23.03.2022 наголосило, що «зважаючи на надскладну ситуацію на території України», працівники, які не мають змоги виходити на роботу у зв’язку з небезпекою для життя і здоров’я, не підлягають звільненню за прогул. Небезпека для себе чи своїх дітей — це поважна причина відсутності (власник має зажадати пояснень, якщо вбачає ознаки дисциплінарного проступку)

ПОСИЛАННЯ


⚙️ Привіт. Вам пише Віталій Дудін — к.ю.н. з трудового права, голова ради ГО «Соціальний рух», координатор проекту ТРУДОБОРОНА. Я люблю писати про права людей праці та добиватися їх дотримання.

Цей канал присвячено розвитку сфери праці та зайнятості у складний час, коли Україна 🇺🇦 воює за свободу і наближається до вступу в ЄС. Чому писати про це важливо?

По-перше, сьогодні сфера соціально-трудових відносин є ареною відкритого протистояння між працівниками і роботодавцями. Економічний спад і правовий хаос, викликані війною, підігріли суперечності між тими, хто продає робочу силу для виживання, і тими, хто далі хоче скупати її майже за безцінь. Власники добилися законів, які на час війни послабили гарантії прав на зарплату, відпочинок або захист від звільнення, і хочуть зробити свою владу безмежною і тривалою. На жаль, держава проявляє у цьому протиборстві пасивність або ж прямо виступає продовженням «невидимої руки» ринку.

‼️ По-друге, стабільність зайнятості — це запорука стійкості України в умовах війни. Якщо медики і працівники інших об'єктів критичної інфраструктури вчасно отримуватимуть зарплати, то населення почуватиметься захищено. Якщо на всіх підприємствах платитимуть високі «білі» зарплати, то бюджетні надходження зростуть. Суворе дотримання вимог в сфері охорони праці збереже життя на виробництві. Коротше кажучи, слідування соціальним орієнтирам у галузі зайнятості вигідне більшості трудового населення і відповідає довгостроковим інтересам країни.

🤨 На жаль, Україна досі не звільнилася від оманливої парадигми «войовничого неолібералізму», яка абсолютизує вигоди для власників капіталу і нехтує правами людей праці. Коли умовна депутатка Третьякова ріже чергові трудові права, то вона не думає про благо економіки і обороноздатність, а лише про комфорт привілейованої частини суспільства. Радикалізм, з яким політики пропонують відмовитися від захисних положень чинного КЗпП, навіює думку ніби Україна вже досягла 💪👩‍🏭 переконливих показників соціальної рівності та добробуту трудящих. Отже, ці реформи недоречні за нинішніх обставин.

🇪🇺 Розширення влади роботодавців виглядає ще менш виправданим у світлі євроінтеграції, яка мала підвищити рівнь захисту прав людини на роботі. До кращих стандартів країн ЄС у плані оплати праці, соціального партнерства і протидії дискримінації нам далеко і не ясно, чи прагне Уряд до них наближатися... Тому я вважаю вельми актуальним вказувати на невідповідність стану регулювання європейським зразкам.

❓ Чому захищати права працюючих під час війни можна і необхідно? Як слід підсилити роль держави в трудових відносинах? Чому влада неспроможна реформувати законодавство в кращих інтересах людей праці?

⚙️ Сподіваюсь, цей канал дозволить отримати відповіді на ці питання завдяки судовій практиці, аналітичним матеріалам та іншому контенту. Пишіть мені про те, які проблеми варто висвітлити і на які питання ви хотіли би отримати відповіді. Отже, за роботу

Показано 3 последних публикаций.

95

подписчиков
Статистика канала