кілька років тому я прочитала статтю, у якій одна філософка розмірковувала про природу патріархату, мізогінії та всіх тих механізмів, що впливають на життя жінок. у статті була одна проста й водночас абсурдна думка: коріння чоловічої ненависті до жінок лежить у їхній здатності до народження. у світі немає майже нічого, чого жінка не могла б зробити, але є одне, чого не може зробити чоловік — народити дитину.
спершу це твердження здається дивним. багато жінок, як і я, могли б подумати: «чому це взагалі має викликати заздрість?» але варто лише озирнутися на історію людства, на філософські трактати, міфи, релігійні уявлення — і стає очевидним, що жіноча здатність народжувати справді стала символом могутності, якої чоловіки не могли ні зрозуміти, ні контролювати. а отже, виник страх і бажання підкорити цю силу.
у давніх текстах жінок часто зображували як джерело гріха або слабкості, а народження дітей трактували як покарання. ця ідея була спробою приборкати силу створення нового життя. культури вшановували образи жінок-богинь як втілення родючості й циклу життя. але почали формуватися інші образи, наприклад, біблійної єви, яка «згрішила» і принесла в світ смерть. бідний арістотель теж плакав, що жінки є «недосконалими чоловіками».
ось ми у XXI столітті, все ще живемо під впливом давнього страху й образи, які перетворилися на патріархальні інституції, закони і суспільні норми.
зрештою, в цьому світі, який чоловіки продовжують руйнувати війнами, вони очікують, що саме жінки будуть його відновлювати. після кожної війни, яку починали чоловіки, завжди лунали заклики до «патріотичного обовʼязку жінок» — народжувати нових громадян. жінка перетворювалася на інструмент відновлення нації, ніби її єдине призначення — знову наповнювати світ життям.
як люблять згадувати міф про пандору — першу жінку, створену богами, яка відкрила скриньку і випустила у світ усі лиха. цей міф звинувачує жінку у всіх бідах людства. жіноча автономія, цікавість і непередбачуваність — це загроза, що вимагає контролю. феміністки нерідко тлумачать цей міф як проекцію чоловічого страху перед жіночою свободою і самостійністю.
що саме спонукало мене написати цей текст сьогодні? я дізналася про існування в сша терористичної організації «армія господа», яка виступає проти абортів. ще раз, чоловіки здійснюють теракти, атакують клініки, де жінки можуть зробити аборт, і навіть місця, де збираються жінки, наприклад, бари для лесбійок. чоловіки, які вважають аборти вбивством, не зупиняються перед вбивством, насамперед жінок.
якби я була пандорою, після того як відкрила б скриньку, я б без вагань вдарила цією скринькою самого зевса і кожного чоловіка, якого б тільки побачила. насильство – це погано, але я готова була б прийняти цей гріх в такому випадку.