"ГЕН МАТЕМАТИКИ" І ГЕНДЕРНІ ВІДМІННОСТІ
У 80х роках вчені з Університету Джонса Гопкінса на прізвища Бенбоу і Стенлі провели дослідження, яке прогриміло на весь світ.
Ці науковці досліджували математичні здібності 40 тис. учнів середньої школи, які готувались складати іспит з математики в академічному оціночному тесті. Це частина вступу у програму Гопкінса для обдарованих дітей, в якій Бенбоу і Стенлі були науковими співробітниками. Вони провели математичний оціночний тест, вивчили сорок тисяч результатів і виявили значні відмінності у середніх значеннях тесту. І ці відмінності були на користь хлопчиків! Окрім цього, коли вони подивились у топ математичних результатів, з'ясували, що співвідношення складало тринадцять хлопчиків до однієї дівчинки. Вражаючі результати!
Дітей для дослідження обрали саме з середньої школи не просто так, а тому, що в цьому віці вони ще не діляться на спеціалізовані класи, не можуть обирати напрямок навчання і брати більше факультативів з математики чи майже її не вивчати. Всі діти в цьому віці навчаються за однією загальноосвітньою програмою, а, значить, мають однакове середовище. З цього вони вивели, що середовищний вплив можна виключити повністю, відповідно, слід говорити про генетичні відмінності. В статті, яку надрукували в журналі SCIENCE, вказали, що більш високі математичні здібності у хлопчиків, ніж у дівчаток, обумовлені саме генетикою.
Це було неймовірно відоме дослідження. Йому присвятили велику статтю в TIME, NEWSWEEK, READER'S DIGEST, між іншим, в 80ті роки останній був найбільш читаємим журналом в США. У статтях ці журнали використовували словосполучення "математичний ген". Уявіть заголовки: вчені знайшли математичний ген, який частіше зустрічається у хлопчиків!
Люди, які знають, що таке сексизм, і які підписані на мене досить давно, щоб знати мої погляди, мали б вже здогадатись, що десь тут щось не так. Тому зараз я розповім, що ж погубило це дослідження (незрозуміло, чому його взагалі надрукували) і повністю спростувало цю теорію.
Справа в тому, що середовищні умови насправді ніколи не були однаковими.
Безкінечна кількість досліджень показала, що, починаючи з молодших класів, на рішення легкої задачі з математики за умови рівної кількості піднятих рук до дошки частіше викликають хлопчиків.
Дослідження підтверджують, що за правильну відповідь в молодшій школі скоріше похвалять хлопчика, ніж дівчинку.
Коли приходить час переходити у середню школу, школьний консультант вже проявляє гендерне розрізнювання, радячи хлопчикам у старшій школі брати більшу кількість годин з математики.
Різниця у середовищі була і залишається колоссальною. І це відбувається не тільки в США!
Наприклад, ось стаття про те, як справи обстоять в Україні:
https://life.pravda.com.ua/society/2016/07/6/214737/Стаття ЮНЕСКО, яка розповідає про те, як вчителі дискрімінують дітей, таким чином впливаючи на їх розвиток:
https://gem-report-2020.unesco.org/gender-report/teachers-attitudes-on-gender-affect-student-education-experiences/відео блогерки-нейробіолога, яку я дивлюсь вже багато років, про те, як чужі думки на нас впливають:
https://youtu.be/OcMUMmQjaqI(дівчина вже близько десяти років веде канал російською для охоплення більшої авдиторії, та це не її рідна мова. вона з Словенії і живе у США. тому не хвилюйтесь, що перегляд спонсоруватиме русню)
Летс сінк ебаут іт і працювати на зміни в нашому суспільстві. Уявіть, скільки інтеллектуального потенціалу втрачає країна внаслідок такої гендерної селекції.
#мозок