На першій зустрічі Політклубу в цьому році ми багато говорили про те, що політологія навчить вас читати тексти. Зрозуміло, що вміння правильно аналізувати праці філософів і вчених не прийде одразу. Але світ не без добрих людей, які зробили гайди не лише про те, як правильно читати, а і як більш ефективно вчитися загалом, витрачаючи на це меншу кількість часу. Тому ми вирішили скласти підбірку матеріалів, які допоможуть вам бути успішним студентом.
1. Мортімер Адлер “Як прочитати книгу” Видатний американський популяризатор науки та прихильник вивчення гуманітарних дисциплін на основі читання визначних книг (“great books”) написав “методичку” для тих, хто хоче отримувати від читання максимум. Визнаємо, що дотримуватися його системи важко, але навіть нескладні дії, типу початкового ознайомлення зі всіма підзаголовками в главі і спробою відповісти на питання, що скоріше за все зачіпаються в ній, значно допомагає в освоєнні текстів. До того ж, нещодавно її
переклало українською видавництво “КМ-Букс”
2. “How to read a scientific paper”
“Жодна річ не змушує вас відчути себе тупим так, як це робить читання статті в науковому журналі”, - так починається
дуже популярний матеріал про наукові праці в одному з головних наукових журналів світу Science. Вчені - теж люди, і всі вони починали з того, що нічого не розуміли після прочитання n-ної кількості сторінок складних праць. Вони навчилися, навчитеся і ви.
3. Барбара Оклі “Навчитися вчитися”
Книга, покладена в основу найбільш популярного онлайн-курсу в історії -
“Learning How to Learn” . Вони взаємозамінні, але в курсі є багато додаткових матеріалів з розповідями цікавих людей про їх підходи у навчанні. Курс нещодавно був
перекладений українською онлайн-платформою Prometheus , а
книга - виданням “Наш формат”. Так що тепер всі точно зможуть дізнатися про ментальних зомбі, розсіяний та сконцентрований стан роботи мозку і чому для успіхів у навчанні слід займатися фізичними вправами.
4. “Study Less Study Smart”
Якщо ви не осилите курс чи книжку Оклі, то подивіться хоча б
цю лекцію харизматичного викладача психології в одному з американських коледжів. В ній він розповідає про 12 важливих для навчання речей, часто жартує і наводить приклади зі свого життя. Було б дуже непогано, якщо б першокурсникам щось подібне читали в перші дні бакалаврату
5. “Запомнить все: Усвоение знаний без скуки и зубрежки” (Peter Brown,
Henry Roediger, Mark McDaniel “Make It Stick”)
Навпаки, якщо після “Навчитися вчитися” у вас прокинувся інтерес до навчальних методик, то вам підійде ця книжка двох когнітивістів та письменника про роботу мозку і те, як його можна прокачати. Вона теж науково-популярна, тому розрахована на будь-якого читача.
Сподіваємось, ці праці дозволять вам з більшим задоволенням та користю опановувати першоджерела. Та і всі інші тексти також.