"Наші українські робітники досі були найтемніші, найгірш організовані і йшли в боротьбі за свою волю позаду робітників руських чи що инших національностів. Причиною сього було те, що весь наш народ, вся Україна була в неволі. Більш 260 літ з самого того дня, коли Україна при Богдані Хмельницькому в 1654 році заключила союз з Росією, руське царське правительство старалося зтерти з лиця землі весь наш народ український; одбирало у нас нашу рідну школу, а давало чужу російську; не дозволяло випускати наших газет, книжок; насаджувало воно на Вкраїні поміщиків та одбирало у наших дідів нашу земл. Знищило воно у нас наші вільні порядки і насадило своїх чиновників. Хотіло руське царське правительство зробити так, щоби ми забули про свою стародавню волю, забули про те, хто ми якого народу, щоб не знали, чого нам треба добиваться.
Та не можна було цього зробити. Цілого народу не вб'єш і наш народ на Україні тепер прокинувся од вікового сну й бореться за свою волю, волю України.
Тяжко вести нам цю боротьбу. Бо темним неорганізованим став наш народ після вікової неволі. Багато ворогів у нас, що хижим оком поглядають на нашу Україну.
Ми, робітники, мусимо йти попереду нашого народу. Ми перші мусимо подумати про свою організацію. Свої економічні інтереси ми обороняємо вкупі з усіма робітниками через єдині професійні спілки. Та нам не можна забувати про свій культурний розвиток, не треба забувати про весь наш народ. Бо поки він не здобуде волі собі, не буде вільним і наше робітництво.
Робітнича Просвіта ставить своєю ціллю організацію українського робітництва для розвитку його клясової свідомості, для підвищення його культури.
Треба вчитися як обороняти свої інтереси, а це можна краще зробити тільки гуртом.
Ми кличемо всіх наших земляків до себе, до одного гурту. Тоді ми будемо сильніші, тоді ми зможемо краще боротися за свої інтереси".
Як двоє робітників, інструктор профспілки та офіціант заснували українське товариство на Кубані в 1920 р., що налічувало понад 400 членів. Чому це непокоїло місцеву владу? Публікація документів сторічної давнини.
https://proletar-ukr.blogspot.com/2020/10/1920.html