ПАЛАЦ «БЕРЕГВАР»Замок, мисливське угіддя та резиденція знатного німецького роду Шенборнів в Мукачево, унікальний в своєму роді.
Землі, на якому він стоїть, пам'ятають угорську «Криваву графиню» Єлизавету Баторі і семигородський рід Ракоці. Пізніше, коли за підтримку угорського національного повстання 1848 року, цісар Карл IV конфіскував майно бунтівних шляхтичів і передали його роду римо-католицьких священників і князів Баварії Шенборнам, що стали найбільшими землевласниками Срібної Землі часів Австрійської Імперії.
Латифундія Шенборнів складалася з 185 сіл та 4 торгових міст, більшу частину якої займали придатні для землеробства землі, інші - мальовничі гори і ліси. Як і полягає німцям, шляхтянський рід особливо приділяв увагу виробництву алкогольної продукції та полюванню.
З замком пов'язано безліч легенд, в основному вони ґрунтуються на ревнощах власників резиденції до своїх дружин. За одною з них, перший власник граф Ервін Фрідріх застав жінку Франціску в обіймах гусарського полковника, коли повертався з того самого полювання. Офіцера господар нібито наказав втопити в ставку, в якому часто на човниках каталися поважні гості, а дружину прогнав, розстрілявши з ґвинтівки годинник на вежі в знак своєю скорботи.
Документальність легенд залишається під сумнівом. Втім, наявність подібних історії іноді здається, як невід'ємна ознака кожного пристойного палацу на європейському континенті.
Не дивлячись на розвал Подвійної Монархії, Шенборн-Бухгейми не наважувалися покинути свої домінії ще довгий час. Правки внесла Друга Велика Війна.
Неоромантичні і неоготичні риси замку припали до душі самому рейхсмаршалу Герману Герінгу, найвідомішому колекціонеру Райху. Хоч останньому графу Шенборну і повезло в тому, що маєток залишився в родинній власності, в 1944 році він був вимушений залишити резиденцію назавжди.
За часів УРСР за аристократичні розваги і думати було неможливо, однак благо замок не постраждав ні від снарядів і куль, ні від рук комуністичної влади.
Якщо знайдете можливість - радимо відвідати цю неймовірну споруду і помилуватися красою незачеплиною буревіями історії.