Република Српска Крајина


Гео и язык канала: Сербия, Сербский
Категория: Политика


ДОГОДИНЕ У КНИНУ 💪💪💪🇷🇸🇷🇸🇷🇸

Связанные каналы  |  Похожие каналы

Гео и язык канала
Сербия, Сербский
Категория
Политика
Статистика
Фильтр публикаций




Како је фудбалски клуб "Хајдук" у Сплиту, којег су основали Срби, постао "хрватски клуб" - колоризовано


Примјер кад изрод тражи и генетску подршку за своје изрођење

Још само да престане да прича језиком који спада у словенску групу и да промијени име и презиме па да будемо мирни 🤡


Косово и Метохија

Наставља се низ напада на Србе. Старији брачни пар Драган и Душанка Алексић ноћас су опљачкани и претучени у својој породичној кући након чега су пребачени у приштинску болницу.


Репост из: Нови Стандард • Novi Standard
Комплексна улога реке Купе, као геополитичког разграничења, у историји региона је физичка и симболичка. Купа не само да представља историјску и актуелну границу између држава, већ и линију која дели различите културне и етничке идентитете

За НС пише Александар Грковић

https://standard.rs/2024/09/29/reka-kupa-kao-istorijska-linija-razgranicenja/

704 0 5 11 24

У паприкама узгојеним у Албанији пронађене отровне супстанце пиримифос-метил и форматенат у вриједности од чак 44 пута више од дозвољене.
Словенија и Хрватска су вратиле сав увезени род дистрибутеру а нажалост ове паприке су само промијениле своју путању и сасвим лијепо се дистрибуирају на тржишту у Босни и Херцеговини, Црној Гори, Србији и Сјеверној Македонији.

Ове супстанце изазивају инхибицију колинестеразе код људи, одн. стимулишу нервни систем узрокујући мучнину, вртоглавицу и збуњеност а усљед веће конзумације чак и респираторну парализу и смрт.


Свијет:

Додатно се компликује стање на Блиском Истоку.
Арапски медији преносе забринутост о губљењу контакта са Махером Ал Асадом, рођеним братом сиријског предсједника Башара Ал Асада.
Махер се налазио на неформалном састанку са представницима иранског министарства одбране који је одржаван у вили, у насељу Јафур у Дамаску.
Израелска авијација је погодила вилу...


28.септембар - "дан бошњака".

Наравно не ставише да је у питању 1993. година кад су настали под тим именом у просторијама хотела Холидеј Ин у Сарајеву.
Сад ће да тврде како је "бошњак" антички назив и да је вјероватно Мухамед био чистокрвни бошњак кад је обилазио Медину и Меку


Видео недоступно для предпросмотра
Смотреть в Telegram
Инсерт из филма "Браћа по матери"

Час учења како се правилно крстити.
Без "лопате" молим


Подгорица, Црна Гора

Према прелиминарним резултатима локалних избора у Подгорици одржаних данас, 29. септембра 2024. године а на основу 60% обрађених гласова, највише гласова је освојила Демократска партија социјалиста (ДПС) са око 31%. Коалиција „За будућност Подгорице - Град свих нас“ је добила 20,4% гласова, док су Покрет Европа сад и Демократе освојили око 22%. Остале странке, попут „Јаков Милатовић - За бољу Подгорицу“, освојиле су мање процената. Ови резултати су засновани на око 60% пребројаних гласова, иако су промјене и даље могуће.

756 0 1 25 19

Ко је јунак Драган Драгановић који се из неког необјашњивог разлога не помиње иако је страдао са мајором Тепићем и војником Мирковићем у Бјеловару 29.09.1991. године?

Оно што смо успјели да нађемо о овом момку постављамо овдје а ако неко од пратилаца зна више информација нека допише у коментар.

Драган Драгановић је био војник Југословенске народне армије (ЈНА) који је погинуо 29. септембра 1991. године у експлозији у касарни Беденик код Бјеловара, током напада хрватских паравојних формација. Тада је имао само 19 година и био је у служби три мјесеца. Његова херојска погибија догодила се у исто вријеме када је и мајор Милан Тепић, познат као посљедњи народни херој Југославије, жртвовао живот да би спасио складиште наоружања.

Драган је рођен 15. јануара 1972. године у селу Ћелиновац код Градишке, као најстарије дијете у великој породици. Послије три деценије, његови посмртни остаци идентификовани су и сахрањени су 19. новембра 2021. године у селу Кијевци, чему су присуствовали чланови породице и локални становници. Његова мајка, која је до краја живота очекивала повратак сина, преминула је 2021. године не дочекавши да се Драганова судбина разријеши.

Драган Драгановић је постхумно одликован Медаљом мајора Милана Тепића 1998. године, а у многим мјестима у Србији и Републици Српској постоје улице које носе његово име. Овај војник остаје запамћен као херој који није желио да напусти своје саборце и своју дужност, што је значајно у контексту ратних догађаја у СР Хрватској.


Још један јунак који је погинуо као војник на редовном служењу војног рока у Бјеловару 29.09.1991 године приликом напада хрватских сепаратиста и терориста на касарну.

Драган Драгановић 🫡🇷🇸☦️


Дјечије разоноде испред храма Светог архангела Михаила у Смилчићу код Бенковца;
Равни Котари ❤️🇷🇸


Споменик јунаку Милану Тепићу у Београду 🫡


Милану Тепићу
(1957 -1991)

Он је херој, и ту нема збора,
сетимо се Тепића мајора.
Сетимо се храброг Српског сина,
од свега је преча отаџбина.

Мит о њему историја ствара,
срушио је пола Бјеловара.
Joш му душа плавим небом лута,
још се шири мирис од барута.

„Док је мене часног официра,
ни усташе неће имат' мира.
Њихове ће ране да крваре,
памтићеш ме граде Бјеловаре."

С војницима у облаке лети,
није Србин ко га се не сети.
Историја записати мора,
са Козаре храброга мајора.

Неће мајка родити Србина,
неће, богме још много година,
Сетимо се Синђелић Стевана,
не рађа се Тепић свако дана.

Песник: Василије од Семберије


Видео недоступно для предпросмотра
Смотреть в Telegram
Тренутак дизања у ваздух мајора Тепића и војника Мирковића;

Бјеловар 29.09.1991 године
🫡🫡🫡


На данашњи дан, 29. септембра 1991. године, не желећи да препусти непријатељу оружје којим би убијао његове војнике, мајор Милан Тепић дигао је у ваздух војно складиште и себе.

На данашњи дан 29.септембра 1991. војник Стојадин Цоле Мирковић у Бјеловару је "одржао реч", исто као и мајор Милан Тепић. Хероји су заједно отишли у вечност.
Цоле је рођен у Горњим Лесковицама 14.01.1972. године и имао је само 19 година!

Слава херојима!

Они су дали реч ! ❤

Вјечнаја памјат херојима 🇷🇸

1.2k 1 14 15 88

Пад Српске Крајине никаквим ријечима не може се описати увјерљивије од овјековјеченог тренутка забринутости овог честитог Србина Крајишника.
Кроз његове очи пролазе слике хиљаде година нашег постојања на том дијелу Јадрана и динарских планина.
Да ли је непријатељ коначно успио у својој намјери? То не зависи од њега него од нас.
Сваки Србин који каже да је српско питање на динарским просторима ријешено, тај нам је исти непријатељ као и они који од убиства кнеза Здеслава служе као најцрња војска Ватикана против сопственог рода.
Такве треба обиљежавати као највеће кукавице и издајице, ћерати из сваког крајишког друштва.
Прихватљиви су само они који кажу да проток времена ништа не значи и да ће Српска Крајина дочекати слободу, па макар она дошла и за хиљаду година.
Толико је, и више од тога, требало нашим непријатељима из Ватикана, да нас одгурну што даље од Јадрана. Дужни смо да им пренесемо поруку: да не могу рачунати на наш коначни пораз.
Вратићемо се и уз помоћ Божију побиједити зло.

Стево П. Котараш

1.1k 0 14 10 95

Ево напунисмо гаће 😆


На данашњи дан, 28.09.1993 године, у хотелу Holiday In у Сарајеву донијета је одлука да се званично успостави националност под називом Бошњак која би обухватила муслиманску популацију "српскохрватског" језика на подручју Босне, Херцеговине и уопште простора бивше Југославије. На самиту у хали хотела тада је присуствовало 300 делегата муслиманског народа под руководством странке СДА.
Назив Бошњак је замијенио дотадашњи назив Муслиман (са великим почетним словом М) како је названа ова популација 1974. године када је први пут и добила статус народности тадашњим уставом СФРЈ.

Назив Бошњак је одабран из два главна разлога.
Прво што је то био аустроугарски покушај стварања "бошњачке националности" за вријеме управљања бечког намјесника Бењамина Калаја а што је било усмјерено превасходно против православних Срба у Босни одн. како би се сузбио српски идентитет на територији аустроугарског протектората под називом Босна и Херцеговина (тада су сви народи одлучно одбили да буду ословљавани тим називом а највећи противници су управо били муслимани који су у то вријеме себе називали најчешће Турцима).
Друго - Бошњак алудира на област Босну те се тиме ова популација представља као старосједилачка и аутохтона што даље омогућава фабриковање историјских чињеница и стварање имиџа да су Бошњаци (муслимани) насљедници Босне и Херцеговине а Срби и Хрвати "дошљаци", што је посебна тема.

Иако су у рат 1992. године ушли као Муслимани из истог су 1995. године изашли као Бошњаци. Већина нас се живих сјећа како су постављани билборди по градовима са муслиманским становништвом са упутством да се на попису изјасне као Бошњаци који говоре "босанским" језиком. У међувремену су под притиском страних дипломата и српски и хрватски политичари и институције прихватили тај појам као етнички назив и он је сада званичан и правно неоспорив.

Међутим историјска је истина да се тај назив као етнички може сматрати тек послије 1993. године а не и прије тога!
Свако помињање појма Бошњак у прошлости односило се на завичајну одредницу а не "етничку" и имало је неколико синонима - Бошњанин, Босанац и слично. У свим случајевима је у питању географски назив а не народни.

Данас је реалност да постоји народ који се изјашњава као "Бошњаци" и не споримо њихову засебност која се свакако оформила кроз сијасет различитих историјских околности. Једино износимо чињеницу око настанка њиховог данашњег етничког назива и не допуштамо фалсификовање историје кроз које бројни индивидуалци и институције овог народа оспоравају историјско наслијеђе Срба на тој територији.

1k 0 13 16 53
Показано 20 последних публикаций.