🌲•ГУЛЬБИЩЕ• ☨🌲


Kanal geosi va tili: ko‘rsatilmagan, ko‘rsatilmagan
Toifa: ko‘rsatilmagan


Авторський та піжджений шітпост про археологію, античність, середньовіччя та міфологію
🌲🍄‍🟫🪔

Связанные каналы

Kanal geosi va tili
ko‘rsatilmagan, ko‘rsatilmagan
Toifa
ko‘rsatilmagan
Statistika
Postlar filtri


Цим представникам культури кулястих амфор не пощастило – усю сім'ю з 15 людей захопили і стратили.

Нападники зробили це швидко, адже на тілах немає слідів спротиву, лише удар чимось важким і гострим (скоріше за все, сокирою) по голові).

Більшість тіл із цієї братської могили належать жінкам та дітям, при тому складається враження, що поховані вони із шаною до тіла, імовірно тими, хто їх знав. Враховуючи те, що могила була знайдена на території південної Польщі, археологи припустили, що їх могли повбивати племена шнуровиків, або конкуруюча сім'я амфорників.

Press F


Мужеське сім'я було символом плодючости, тому почиталося, а навіть пилося. В Початковому Літопису під 986 роком розповідається про болгар — магометан:

«Сі бо омивають оходи своя, поливавшеся водою, і в рот вливають і по браді мажються. Такоже і жени їх творять ту же скверну і іно пуще, — от совокупления мужьска і женьска вкушають»

Іван Огієнко, "Дохристиянські вірування українського народу"

Наші слоняри 🤩💪

275 0 16 1 12

Фрагмент мальованої трипільської кераміки, знайдений під час наших розкопок на Лисівці цього року

Подібні знахідки це свідчення міжплемінних зв'язків між трипільцями і лійчаками, які виявилися міцнішими, ніж вважали до того.


Бразильські геологи вважають, що низку загадкових печер на території їхньої країни створила не природа, а викопали гігантські лінивці.

Ці палеонори досить великі, інколи сягають близько 600 м довжиною, на стіна деяких з них зафіксовано можливі сліди від кігтів. Хоча досі триває дискусія щодо того, чи ці нори вирили саме гігантські лінивці, іноді її авторство приписують гігантським броненосцям.


Extra early пішло сьогодні не по плану


Однак є і інша версія щодо зросту та статури похованого у кургані Гульбище. Вона базується на аналізі спорядження, яке було знайдене при розкопках кургану. Зокрема прихильники цієї теорії звертають увагу на кілька пунктів:

1) Меч. Надзвичайно дискусійна знахідка, яка і породила версію про зріст власника у 215 см. Автор розкопок Д. Самоквасов стверджував, що довжина меча сягала 124 см, однак дослідник Б. Рибаков вважав, що це перебільшення і довжина меча не перевищує 103 см (як відомо, лезо розсипалося ще під час розкопок). Однак за іншими параметрами (висота перехвату, ширина леза) меч потрапляє радше у категорію середньостатистичних, ніж у гігантських. Мечі каролінгського типу на Русі у Х столітті були одноручними, тобто довжина клинка все ще видається аномальною і більш ніж на 10 см перевищує середню довжину меча того часу. Однак О. Дубинець звернув увагу на те, що похований був не піхотинцем, а вершником, а їхні клинки зазвичай довші, ніж у піхоти (щоб не втратити баланс, коли нахиляєшся рубати пішу ціль). Тому імовірно поховання у Гульбищі демонструє поступове пристосування армії Русі до умов кінного бою.

2) Шолом. Він, як згадувалося, був сильно пошкоджений, проте вдалося приблизно з'ясувати його діаметр — 23 см. Це середній показник для 33% руських шоломів.

3) Стремена. Від їхньої ширини залежатиме наскільки комфортно почуватиметься вершник у сідлі. Ширина стремен із Гульбища 14 см, так само як і 44% інших стремен, тобто і нога у похованого була цілком середньою.

4) Кольчуга. У Гульбищі вона майже не збереглася, однак за діаметром та розміром кілець зрозуміло, що вона також відповідає звичайним розмірам.

У підсумку можна сказати, що похований у Гульбищі був представником військової еліти (на це вказує пишність інвентарю, кінь та зброя), однак навряд чи він був гігантського розміру і статури.

⚔🫡


Волхви крутять клоунів


Ну але це так, невеликий оффтоп,
взагалі хочу написати пост про те, як ми археологічно можемо підтвердити із дохристиянських вірувань слов'ян

(повірте, там все дуже відрізняється від того, про що будуть розказувати сучасні рідновіри)


Особливо коли вони починають розказувати про свій великий пантеон і неймовірні ритуали, які у них вкрало християнство 😭


Кожного разу, коли мені стає сумно, я згадую, що досі існують рідновіри і неоязичники, і починаю сміятися аж до розриву діафрагми 🫠🫠🫠


Ніколи не питай у гуцула 3 речі:

1) як він ставиться до своїх сусідів
2) куди поділася вся його маржина
3) у скільки років був його перший секс 😁


Маленькі і дуже милі посудинки культури кулястих амфор, знайдені на території Поділля 🏺


У світлі останніх дописів 😁


Ось так виглядає специфічний тип посуду у лійчаків — фляга для опіуму.
Вона зроблена у вигляді голівки маку і їхні фрагменти часто знаходять на поселеннях в Польщі та Україні.

Цього року нам пощастило натрапити на таке денце


Унікальна знахідка на розкопках поселення лійчастого посуду на Лисівці цього року

Це — маленька ритуальна кадильниця, призначена для деяких цікавих речей... Річ у тім, що релігія лійчаків передбачала бедтріп — вони вживали опіум і впадали у транс, під час якого проводили певні ритуали (про них напишу згодом). А цей бичок унікальний тим, що він не зовсім характерний для лійчаків, а для їхніх сусідів — трипільців. Тобто вийшло так, що лійчаки перейняли у трипільців образ бичка, однак додали у нього свої вірування, тому і вийшла така кадильниця для опіуму.

☺️☺️☺️


Всім доброго ранку


Цього року я був учасником археологічної експедиції на горі Лисівка поблизу міста Винники

Копали надзвичайно цікаву пам'ятку – укріплене поселення культури лійчастого посуду, яка прийшла на територію України із Данії. Лійчаки на цій території проживали поміж племенами трипільців, тому поселення на Лисівці важливе тим, що саме тут відбувався культурний обмін між племенами (серед уламків посуду лійчаків періодично траплялися і трипільські мисочки).

А так виглядає господарська яма (якщо простіше – це смітник, куди викидали весь непотріб) через 5 тисяч років проведених у землі.

⚱️


Ось, до речі, сам курган і деякі знахідки із нього.

Меч, нажаль, витягнути цілим із землі не вдалося, лезо розлетілося на шматки, тому до наших днів вцілів лише ефес (фото 3, праворуч).

Так само не вдалося врятувати і кольчугу, яка за століття у землі окислилася та злиплася у однорідну масу.


⛰️💀Курган Гульбище ‐‐ найбільший курган поблизу Чернігова, насипаний на місці поховання чоловіка та жінки і датується приблизно Х століттям.

Розкопки кургану пройшли ще в ХІХ столітті і дали надзвичайно багатий матеріал. Археологи натрапили на поховання чоловіка,  жінки та коня, а оскільки в той час язичницькі уявлення все залишалися сильними, тому поховальний інвентар у покійників був надзвичайно багатим.

1) Шолом чернігівського типу. Він представляв з себе металеву основу із мідним навершям, саме такий захист поступово витіснив на Русі норманські шоломи. Окрім шолома, в Гульбищі знайшли і залишки кольчуги

2) Серед предметів, які поклали у могилу, було чимало срібних та золотих прикрас, самадинський дирхем, а також вдалося зафіксувати сліди жертовної страви — горщика із баранячими кістками, свідчення залишків язичницького обряду.

3) Меч. Ця знахідка виявилися найцікавішою і породила найбільше дискусій. Його довжина разом із ефесом становила 126 см. Середня  довжина руського клинка становила 90 см, тому деякі експерти з озброєння дійшли висновку,  що зріст людини, яка б могла ним орудувати мав би бути 215 см.

Ці дані переконали частину науковців у тому, що в кургані Гульбище імовірно похований билинний Ілля Муромець, який у переказах часто катається по Чернігові.  Проте є ціла низка аргументів, які ставлять цю теорію під сумнів.


Усім доброго ранку ☀️🌲

20 ta oxirgi post ko‘rsatilgan.

50

obunachilar
Kanal statistikasi