На зв'язку Економічний рупор 📢
#трикутник
Про взаємодію трьох вершин - суб'єктів економічної діяльності - підприємців, капіталістів, держави - та їх вплив на економічну картину дійсності
_______________
Як існування держави порушує принципи мотивації до збагачення:
зловив цікавий інсайт - враховуючи специфіку роботу мозку людини, а економіка це перш за все суспільна наука - наука про людину - ми рухаємось по мотиву найменшого супротиву, нам складно погодитись на будь-яку дію
Саме тому тільки у людстких моделях життя, але і в нашій природі закодований цікавий механізм - принцип мотивації (виникнення потреби) в тому аби зробити щось.
Уявіть, що би вас могло змусити вставти з ліжка у єдиний вихідний день після тяжкого робочого тижня, якби не цей хитрий механізм примітивної мотивації до дії: потреба сходити в туалет, голод і навіть перевтома від сну чи лежання.
Так само із основною діяльністю людини - збагаченням - тобто потягом покращення своїх умов життя, наближення до максимального комфорту: у нас з'являється мотивація працювати, розвиватись змінювати комфортну умови на нові виклики, бо є мотив у потязі до якогось покращення життя, а значить - збагачення.
Перенесемо мотиваційну складову на призму економіки макро масштабу:
в
цій публікації я давав анонс посту про розвіяння міту, час якого настав.
Мова йде про особливі стосунки держави з різними секторами економіки чи компаніями. Ми звикли думати, що це правильно зі сторони влади підтримати розвиток якоїсь галузі чи якось, як правило, "правильної" компанії", яка займається моральними речима і підтримка якої збільшить благополуччя людей. Наприклад, введення акцизів на аморальну продукцію, що робить гірше клієнтам - табак і алкоголь, чи фінансова підтримка прогресивних компаній, якоїсь продукції дотаціями.
Проте
1. Підтримка будь-якої галузі чи компанії відбувається за рахунок збитку іншої і гостро постає питання раціональності і правильності такого вибору
2. Проте сам цей вибір немає нічого спільного зі справедливістю - справедливою конкуренцією по рівню якості продукції, досягнення якої забезпечує мотивація до покращення своїх товарів послуг. Держава не приймає це рішення на основі справедливості, а значить - ігнорує природній для діяльності людини механізм мотивації. Наприклад, мотивації реально робити якісну продукції і покращувати її. На ці ознаки державі начхати, адже її вибір фінансової підтримки аргументується не якістю, а..згадуєм, що
держава це люди - особисто, а не суспільно (якої не існує) вигодою.
Взаємозв'язки компаній і держави будуються тільки коли компанія готова піти на корупційну вигоду для представників держави, тільки в користь таких компаній зосередиться вибір підтримки держави.
________________________
Тепер уявіть, що у підприємців немає мотивації покращувати свою продукцію, бо держава має свою стратегію - знищити невигідних і захистити вигідних - перше правило бізнесу "захищай свої інвестиції"
Ми забудемо, що таке переваги конкурентного ринку, а значить забудемо і про якість продукції, проте ціну нам ніхто не зменшить, адже характерна монополія за відсутності забезпеченою конкуренцією альтернативи.
Проте існує єдина монополія, яка якраз таки зберігає мотивацію покращення продукції і про неї наступного разу
Підписатися |
Економічний Rупор 📢