Pawns and powers (UnRealpolitik 🇺🇦)


Kanal geosi va tili: ko‘rsatilmagan, ko‘rsatilmagan
Toifa: ko‘rsatilmagan


Про геополітику простими словами.
Огляд новин з точки зору політології.
Подкасти про міжнародні відносини
Посилання на англомовний канал UnRealpolitik, де ви знайдете більше аналізу про політику сьогодення: bit.ly/3iL4FZ1

Связанные каналы  |  Похожие каналы

Kanal geosi va tili
ko‘rsatilmagan, ko‘rsatilmagan
Toifa
ko‘rsatilmagan
Statistika
Postlar filtri


1. "НАТО — його товариші — наші союзники" (плакат уряду ФРН, що оголошує про вступ Західної Німеччини до НАТО, 9 травня 1955 року).

2. "З Соціал-демократичною партією Німеччини від Бонна до Берліна, за вільну, соціальну та об'єднану Німеччину"


Цікаві моменти про НАТО та Німеччину із наукової статті Лоуренса С. Каплана (Lawrence S. Kaplan): "Німеччина та НАТО: непросте партнерство (Nato and Adenauer’s Germany: Uneasy Partnership)"

🔸 Попередник НАТО, Брюсельський Пакт 1948 р. був союзом направленим проти Німеччини. Стаття 7 Брюссельського пакту передбачає, що Консультативна рада має зібратись "...у разі відновлення Німеччиною агресивної політики".

🔸 Корейська війна змусила переглянути стратегію: Західним країнам стали потрібні німецькі ресурси та військовий досвід.

🔸 24 жовтня 1950 року був представлений план створення "Європейської Оборонної спільноти". За ним Німеччина не мала право виробляти зброю масового знищення та авіацію без дозволу Ради організації, проте мала право на дванадцять дивізій під командуванням НАТО — так зване "переозброєння німців без переозброєння Німеччини".

🔸 Французький Парламент вважав такі обмеження для ФРН недостатні і так і не ратифікував договір.

🔸 Ситуацію спробував вирішити тодішній Прем'єр Великобританії Ентоні Іден. Його концепція передбачала вступ ФРН до НАТО, заборону на виробництво зброї масового знищення для Німеччини, німецькі ж війська мали бути підпорядковані Головнокомандувачу Об'єднаними Силами в Європі (SACEUR).

🔸 Тоді перепоною стали німецькі соціалісти. Вони вважали, що вступ Німеччини до Альянсу лише спровокує СРСР, до того ж, Західні держави зовсім не зацікавлені в об'єднанні Німеччини, і альянс із ними погубить німецьку ідентичність: "перетворивши ФРН на майданчик для американської зброї".

🔸 У цих дебатах вагому роль відіграв тодішній Канцлер Німеччини Конрад Аденауер. Він впевнив соціалістів в тому, що домогтися об'єднання держави без політичного тиску НАТО на СРСР неможливо.

🔸 Тим не менш, перед ФРН ще стояло чимало викликів. Одним із них було упевнити, що Бундесвер — нові збройні сили — це не відродження Вермахту часів Гітлера. Недовіра до "нової" Німеччини доходила до того, що в 1960 році Бельгія намагалася заборонити військам ФРН, що були розміщені там під патронатом НАТО, перетинати свою територію у формі та зі зброєю.


Якщо Західна Німеччина змогла вступити в НАТО, то чому не може Україна?

Стаття Foreign Policy "Ukraine Could Be the Next West Germany": https://bit.ly/4aBGu5m

Тезово:

🇩🇪 Західну Німеччину прийняли до НАТО, коли країна була розділена і мала невирішені територіальні проблеми. Як пише автор статті Анкал Вохра, такий варіант підтримують уряди деяких країн Європи, а певні українські чиновники бачать в цьому вихід із важкого становища, що склався внаслідок війни.

🪖 У 1955 році, коли Східна Німеччина перебувала під радянською окупацією, Західна вступила до альянсу, не відмовившись від свого права на возз'єднання. У 1989 році, коли впала Берлінська стіна, НДР та ФРН об'єдналися без жодного пострілу.

🔸 Вступ України в НАТО захистить її територію від подальших зазіхань Росії.

🔸 Це буде дешевше ніж перетворення України на "фортецю", експортуючи туди ПВО, ракети та бронетехніку.

🔸 Це стане гарантією для інвесторів, що вкладатимуть в Україну капітал.

🔸 Насамкінець, це може наблизити сторони до перемовин.

▪️ Проте, кордони між НДР та ФРН були делімітовані.

💭 Німецький політолог Штефан Майстер (Stefan Meister) зазначає: "Нечіткі кордони, частково під контролем ворога, рухома лінія фронту — як ви хочете захищати таку територію? Це буде катастрофа для НАТО. Ми також повинні думати про нашу власну безпеку".

▪️ Тільки завершення конфлікту може стати основою для вступу в альянс, інакше російсько-українська війна стане чудовим інструментом тиску на Західні держави.

▪️ Запрошення вступити в НАТО може стати сильним аргументом на переговорах. Проте повністю завершити конфлікт може тільки компроміс між сторонами, якого можна досягнути, як мінімум, відмовою від силового повернення окупованих територій.

▪️ Щоб ФРН стала членом НАТО, тодішній Канцлер Німеччини Конрад Аденауер заперечив можливість приєднати Східну Німеччину силою.

▪️ Іншими словами, Україні, як і Західній Німеччині, можливо, доведеться чекати на щасливий збіг історичних подій, а не на застосування сили, перш ніж вона повністю возз'єднається з усією своєю територією.


🇨🇳 Китай...

🇮🇳 Індія...

🇵🇰 Пакистан...

Це держави між якими існує чимало суперечок, серед них проблема приналежності Кашміру, сутички в Гімалаях та суперництво в Індо-Тихоокеанському регіоні — ускладнюється конфлікт тим, що кожна ця країна має ядерну зброю.

Про гонку ядерних озброєнь та стан конфлікту між ними в статті: "The State of Nuclear Instability in South Asia: India, Pakistan, and China" https://bit.ly/472CFDz

Тезово:

Китай намагається наздогнати США за кількістю та потужністю ядерної зброї, Індія, сприймаючи КНР як конкурента, теж збільшує потенціал свого ядерного озброєння, Пакистан, відчуваючи небезпеки із боку Індії, реагує і відповідає так само...

Держави не тільки збільшують кількість боєголовок, але й приймають нові стратегії їх застосування:

🔸 Щоб підвищити живучість своїх ядерних сил, Нью-Делі створив "тріаду" з можливістю запуску ядерної зброї з платформ повітряного, наземного і морського базування.

🔸 Пакистан прийняв стратегію "стримування за всіма напрямками (full spectrum deterrence)", яка допускає застосування ядерної зброї як відповідь на агресію конвенційними (тобто, неядерними) засобами.

На відміну від Китаю та Індії, які мають великі території, величезне населення і значний звичайний військовий потенціал, Ісламабад переконаний, що його безпека сьогодні і в майбутньому не може бути забезпечена ані дипломатією, ані звичайною військовою силою — висновок, що випливає з його болючої поразки у війні з Індією 1971 року.

Фактори небезпеки:

▪️ Нью-Делі створює Інтегровані ракетні сили (IRF), до складу яких увійдуть як ядерні, так і звичайні балістичні і крилаті ракети. Використання одних і тих самих ракет для звичайних та ядерних зарядів створить ситуацію, коли противник не зможе визначити, чи оснащена ракета, що летить, ядерною зброєю, чи звичайним боєзарядом — це може призвести до неконтрольованої ескалації.

У березні 2022 року Індія випадково запустила крилату ракету BrahMos по території Пакистану. Ракета не була озброєна, і Пакистан не відповів. Однак, враховуючи час польоту близько шести хвилин - протягом якого Пакистан мав вирішити, чи була ракета озброєна, чи ні — існував високий ризик пакистанської відплати ще до того, як ракета BrahMos впала на землю.

▪️ Досі Індія і Китай декларували політику незастосування ядерної зброї першими і покладалися на доктрину другого удару. Але якщо Індія відійде від цієї політики — як припускає міністр оборони Індії Раджнат Сінгх — вона поставить себе під загрозу потенційного превентивного першого удару з боку Китаю.

▪️ Нинішній стан внутрішньополітичного протистояння між колишнім прем'єр-міністром Імраном Ханом і військовим істеблішментом на чолі з головнокомандувачем армії генералом Асімом Муніром створив можливість того, що уряд може втратити командування і контроль над своєю ядерною зброєю.


▪️ 78 років без мирного договору

▪️ 10-ки спроб компромісу

▪️ 4 острови

Сьогодні поговоримо про Курильські острови.

🔸 Чому Росія і Японія досі знаходяться в стані війни через цю територію?

🔸 Як США завадили Японії укласти мирний договір з СРСР?

🔸 Якими є уроки для України?

https://youtu.be/Faz4ywny75s


Як США планують стримати КНР в Індо-Тихоокеанському регіоні?

Стаття Foreign Policy "The Nimble New Minilaterals": https://bit.ly/49GwirY

Тезово:

🌏 Регіон Азії не був історично розділений на військові альянси в часи холодної війни, і держави там вкрай скептично ставляться до об'єднань, що обмежують їхню зовнішню політику;

🤝 Спроби Вашингтону побудувати "азійське НАТО" зазнали невдачі. Такі об'єднання як Організація Близькосхідного Договору (CENTO) та Організація Договору Південно-Східної Азії (SEATO) виявились нетривалими та безрезультатними.

🇺🇳 Держави регіону не покладалися на ООН. Ця організація не змогла розв'язати Корейський та Кашмірський конфлікт та врегулювати війни на Близькому Сході.


Постає питання: через яку організацію діяти, щоб стримати Китай?

Відповідь — Тактика малих об'єднань (minilateral organizations).


🇦🇺 Мова йде про AUKUS, I2U2 та QUAD. На відміну від CENTO та SEATO це невеликі організації. AUKUS це США, Великобританія та Австралія; I2U2 — Ізраїль, Індія, США, ОАЕ; QUAD — Індія, Японія, США та Австралія.

🪖 Ці організації не є повноцінними військовими блоками, а скоріш платформою взаємодії. Вони не обмежують політику своїх учасників, але дають їм можливості у військовій співпраці — ця риса робить їх привабливими для держав, що є учасниками "Руху неприєднання*", наприклад, для Індії.

🇨🇳 Така "м'яка" присутність США у регіоні вигідна для решти держав Азії, адже покращує їх переговорну позицію із Китаєм (у них завжди буде альтернатива у військовій та політичній співпраці).

🐼 Вони не дають Китаю стати монополістом в регіоні та налаштувати Азію проти США.

У безпековому ж плані вони слугують цілі стримування Китаю.


Визнаю, неочікувано, ми це ні в яких прогнозах не передбачали, але це сталось! 👏

Раніше про дипломатію панд у нас виходив огляд статті від The New York Times


Пхеньянська Правда🇺🇦 dan repost
Video oldindan ko‘rish uchun mavjud emas
Telegram'da ko‘rish
🐼🇨🇳Сі Цзіньпін натякає на повернення панд до США.

🇺🇸Панди стали символом американо-китайської дружби. І зовсім нещодавно на фоні напруження між двома країнами, Пекін повернув на батьківщину всіх панд, що раніше передав американським зоопаркам.


Чому ми приймаємо ірраціональні рішення в умовах зростаючого ризику?

Сьогодні поговорим про парадокс Аллє

В чому було дослідження?

Людям було запропоновано дві пари, з яких треба обрати лише один варіант:

Перша пара
:
А). 100% шанс отримати 1000$
Або
В). 89% шанс отримати 1000$, 10% отримати 5000$ та 1% програти (не отримати нічого
)

Друга пара
:
С). 10% шанс отримати 5000$, 90% шанс програти
Або
D). 11% шанс отримати 1000$ 89% вірогідність програти


Що б ви обрали?

Відповідь: результати дослідження показують, що більшість обирає варіанти "А" і "С" і наче в цьому немає нічого парадоксального

🧮 Однак математичне вирішення цієї задачі каже про протилежне (викладем його в коментарях)

📈 У рамках існуючої гіпотези особа, яка віддала перевагу вибору А в першій парі, має обрати ситуацію D у другій парі (принцип надійності), а той, хто зупинив вибір на В, має в другій парі віддати перевагу вибору С (принцип корисності).

📉 Але насправді, усе відбувається по-іншому. Маючи справу із гарантованим виграшем (перша пара) люди стають менш схильними до ризику. Проте, стикаючись із ризиком в обох варіантах, вони віддають перевагу більшому виграшу.

Чи означає це те, що загнана в кут держава буде схильна до менш надійних, але більших за виграшем шансів?

🤔 Точно сказати, звісно не можна, але парадокс Аллє довів неспроможність панівної в 50-х роках ХХ ст теорії очікуваної корисності пояснити окремі аспекти поведінки людини.


Нова карикатура від швейцарського митця Patrick Chappatte


Про зміну політики Вірменії після подій в Нагірному Карабасі:

🔸 Участь Єревану у саміті Української формули миру скоріш не крок на зустріч України, а крок на зустріч Заходу. З іншого боку, це означає, що саме ставлення до війни в Україні зараз є ключовим аспектом, який ділить держави на Західні та "інші".

🔸 Цікаво, чи збережеться такий тренд політики Вірменії, коли Росія одного дня вивільнить ресурси для політики на Кавказі. Бути затиснутою між Азербайджаном, Туреччиною, Іраном та Росією і сповідувати прозахідну політику — єднати воду і вогонь.

Тому, є сенс думати, що протистояння на Кавказі не зменшиться після відновлення контролю Азербайджану над Карабахом, адже до звичних конфліктів:

🇦🇿 Азербайджан — 🇦🇲 Вірменія
🇹🇷 Туреччина — 🇮🇷 Іран
🇷🇺 Росія — 🇬🇪 Грузія (заморожений)

Додається ще:

🇦🇲 Вірменія — 🇷🇺 Росія

І для Єревану, що зараз знаходиться у сірій зоні безпеці, ставки є дуже великими.


Фіцо та Орбан проти підтримки України: https://bit.ly/40g0AgQ

🇪🇺 Під час дводенного саміту в Брюсселі 26-27 жовтня прем’єр Угорщини — Віктор Орбан — та Словаччини — Роберт Фіцо — висловили свої сумніви щодо плану Європейського Союзу про довготермінову допомогу Україні.

🇸🇰 Роберт Фіцо — словацький прем’єр-міністр, що нещодавно склав присягу — пояснив свою позицію рівнем корупції в Україні, турбуючись про те, щоб гроші ЄС і, в тому числі, Словаччини не були розкрадені.

📉 Україна займає 116 місце з 180 в Індексі сприйняття корупції згідно з Transparency International.

✔️ Проте, словацький голова уряду повністю не відхилив цю допомогу. Це, з огляду на те, що Фіцо тільки за пару годин перед початком саміту оголосив, що Словаччина більше не постачатиме Україні військову допомогу на двосторонньому рівні, чим виконав одну зі своїх передвиборних обіцянок.

💵 Вагання прем'єра дає надію, що шанс на ймовірну підтримку плану на 50 мільярдів є.

🚛 Однак Фіцо вказав на те, що його коаліція схвалить лише «гуманітарну та цивільну допомогу» українській владі.

🐴 Отже, наразі у складі ЄС присутні відразу два «Троянських коня», які шляхом зайняття діаметрально протилежних позицій щодо російсько-української війни, відхиляючи будь-які проекти грошової або військової допомоги.

Але з огляду на це виникає питання: де бачать себе Угорщина та Словаччина на геостратегічній мапі після або поразки Росії, або її перемоги?

✖️ За першого сценарію їм гарантована маргінальність і втрата «проросійського» стільця, тоді як у другому випадку — ймовірний підрив основних принципів, на яких був закладений ЄС і, відповідно, втрата «європейського стільця» — основного, звідки можна отримувати певні вигоди шляхом оперування саме проросійськими пасажами.


В чому сила?

Стаття радника із нацбезпеки США Джейка Саллівана для Foreign Affairs: https://fam.ag/3M9M6te

Тезово:

📈 Демографія, географія, природні ресурси — всі вони впливають на силу держави, але більш визначальним фактором є стратегічні рішення: куди держава інвестує і з ким вирішує укладати союзи.

🦅 Після закінчення холодної війни США не мали рівного суперника і сконцентрували свою уваги на боротьбі із країнами-порушниками міжнародного права та терористичними угрупуваннями. Вашингтон не вжив заходів для покращення свого стратегічного положення і не готувався до нового масштабного протистояння.

💵 Піком стало обрання Дональда Трампа, який вважав, що альянси США ніщо інше як марнотратство.

🇨🇳 В останні десятиліття ланцюги постачання критично важливих для США ресурсів стали сильно залежати від непередбачуваних зарубіжних ринків, на багатьох з яких домінує Китай. Адміністрація працює над тим, щоб це змінити.

🇺🇸 США відставали від ініціативи КНР «Пояс і шлях» з інвестування в інфраструктуру держав, що розвиваються. Зараз Сполучені Штати мобілізують сотні мільярдів доларів капіталу через Партнерство G-7 з глобальної інфраструктури та інвестицій для підтримки екологічно чистої енергетики та охорони здоров'я в країнах, що розвиваються.

🤝 Холодна війна велася між двома наддержавами, які мали дуже низький рівень взаємозалежності. Вона рішучою перемогою Америки. Сьогоднішня конкуренція кардинально відрізняється. Сполучені Штати і Китай економічно взаємозалежні. Змагання справді глобальне, але не з нульовою сумою. Спільні виклики, з якими стикаються обидві сторони, є безпрецедентними.

🇺🇦 Ми повинні забезпечити суверенну, демократичну і вільну Україну. Ми повинні зміцнити мир і стабільність у Тайванській протоці. Ми повинні просувати регіональну інтеграцію на Близькому Сході, продовжуючи стримувати Іран. Ми повинні модернізувати військову і оборонно-промислову базу Сполучених Штатів. І ми повинні виконати зобов'язання щодо інфраструктури, розвитку та клімату перед глобальним Півднем.




🐼 Панда — міністр закордонних справ? Чи панда — надзвичайний і повноважний посол? 🤔

Як КНР 🇨🇳 використовує панд в дипломатії?

Стаття The New York Times

У Смітсонівському зоопарку у Вашингтоні проходять тривалі проводи гігантських панд. У грудні Мей Сян, Тянь Тянь і їхнє дитинча Сяо Ці Цзі поїдуть додому в Китай.

🏙 Ведмеді жили в Національному зоопарку відповідно до умов угоди з урядом Китаю, якому належить найбільша у світі популяція гігантських панд. Китай вирішив не подовжувати цю угоду.

🏯 Уряд у Пекіні вже давно практикує "дипломатію панд", позичаючи ведмедів зоопаркам (або забираючи їх у них) на знак прихильності чи роздратування. Дарування панд часто збігалося з вигідними для Пекіна торговими угодами.

🇺🇸 Перша пара панд з'явилась в США після того як Пет Ніксон, перша леді за часів президента США Річарда Ніксона, разом зі своїм чоловіком здійснила візит в КНР у 1972 році.

🐼 Зараз на території США залишається лише сім панд: три у Вашингтоні та чотири в зоопарку Атланти. Очікується, що двоє дитинчат в Атланті поїдуть до КНР на початку наступного року. Угода щодо їх батьків закінчується в 2024 році.




🇧🇾 Якось ще в 90-х Президент Білорусі Лукашенко загорівся ідеєю створення альтернативи Сполученим Штатам:

«Мир стал однополярным. Мы должны создать другой центр силы. Если не создадим, сорвем землю с орбиты».

Головним елементом цієї противаги США, звичайно ж, є Білорусь, яка, на думку Лукашенка, «участвует в формировании одного из серьезных мировых центров силы».

Про подібні "вілікодєржавні" ідеї та фейли Олександра Григоровича розкажемо в цьому пості:

🇻🇪 Хто ж союзники Білорусі по антиамериканській альтернативі? Ну звичайно ж, Уго Чавес:

«Белорусско-венесуэльские отношения это реальный вклад наших стран в формирование многополярного мира. Вместе мы представляем силу, не считаться с которой не могут даже сверхдержавы»

🇨🇳 Звичайно ж, вбачаючи неймовірний потенціал такого формування, Китай почав проявляти до нього інтерес. Ось що з цього приводу зазначає Лукашенко:

«Мудрый Китай присматривался к политике нашей Беларуси. И сегодня я уже сказал председателю КНР Цзян Цзэмину, что он уже прищурил глаза (панчлайн від Лукашенко), на меня не смотрел, он смотрел прямо мне в лицо и заверил и меня, и весь белорусский народ, что Китай будет предан дружбе белорусского народа».

🇺🇸 Через побоювання такої наростаючої сили США, звісно, почало спрямовувати усі свої сили для того, аби дізнатися, що зараз робить один з їхніх найголовніших ворогів, тобто Білорусь. Проте Лукашенко вже давно підготувався до такого розвитку сценарію:

12 вересня 1995 року два американські пенсіонери, які брали участь у чемпіонаті світу в Польщі, залетіли на повітряній кулі на територію Білорусі. Їх збили білоруські ППО.

🎈 Виступаючи в Держдумі Росії через чотири роки, Лукашенко так інтерпретував цю подію:

...вот Лукашенко такой-сякой — сбил мирных жителей. А чего вы туда прилетели? Что вы там искали над стратегическими ракетами «Тополь», которые тогда еще «росли» у нас в Белоруссии? Мы вас предупредили раз, мы вас предупредили еще раз, третий, а потом вы знаете что...

Так і живем.

P.S. На жаль, жодної шпигунської апаратури на повітряній кулі не було виявлено.

З книги "Александр Лукашенко: политический портрет", автор: Валерій Іванович Карбалевіч




Що варто знати про Нагірно-Карабаський конфлікт напередодні його можливої ескалації

Стаття "Azerbaijan’s Pressure on Nagorno-Karabakh: What to Know" від Council on Foreign Relations тезово:

Історичні передмови:

🇦🇿 У 2020 році Азербайджан повернув собі більшу частину території, втрачену під час попереднього конфлікту 1991 року.

Азербайджан почав обмежувати доступ до коридору в грудні 2022 року, стверджуючи, що Вірменія використовує цей маршрут для контрабанди зброї бойовикам в анклаві.

Блокада серйозно перешкоджає надходженню продовольства, медикаментів та інших товарів першої необхідності до 120-тисячного населення Нагірного Карабаху.

Проблема:

🤝 9 вер
есня 2023 року Вірменія та Азербайджан оголосили про компроміс щодо відкриття єдиної дороги, що з'єднує Нагірний Карабах з Вірменією (Лачинський коридор), а також дороги, що з'єднує Нагірний Карабах з Азербайджаном.

📃 Хоча Вірменія та Азербайджан досягли попередньої домовленості про припинення блокади Лачинського коридору, уряди не змогли домовитись щодо найважливіших принципів довготривалої угоди.

🇦🇲 Неспроможність російських миротворців утримати дорогу спонукала Вірменію шукати нових союзників.

Сфера прав людини:

⚖️ У звіті, опублікованому на початку серпня, колишній головний прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Луїс Морено Окампо попередив, що існують "розумні підстави" вважати, що Азербайджан здійснює геноцид проти етнічних вірмен у Нагірному Карабаху через блокаду Лачинського коридору.

✉️ Азербайджанські чиновники заперечили висновки Окампо, заявивши, що його звіт містить "серйозні фактичні, юридичні та змістовні помилки", не надавши при цьому жодних доказів.


Video oldindan ko‘rish uchun mavjud emas
Telegram'da ko‘rish
🎬 Нагадуємо про наше попереднє відео про підготовку США до російсько-української війни.

🇺🇸 Як США планували відповісти на вторгнення?

💬 Чому перемовини не дали результату?

❔Чи хотів Вашингтон запобігти війні чи насправді його метою було виснажити Росію?

20 ta oxirgi post ko‘rsatilgan.

172

obunachilar
Kanal statistikasi