Трамвайна рейка 60R2


Гео и язык канала: не указан, не указан
Категория: не указана


Естетика громадського транспорту, випадкові факти про рухомий склад/інфраструктуру, урбаністичні роздуми, так звані інсайди з робочого процесу асистента проектувальника автодоріг.
Канал аполітичний.
shitpost dumpster: t.me/ukr_urbanism

Связанные каналы

Гео и язык канала
не указан, не указан
Категория
не указана
Статистика
Фильтр публикаций




Репост из: ПроМобільність
Так виглядає зелена парковка. 🌿🚙

Київ, Пуща-Водиця.
Фото: Олександра Хмарна

#картинка


Jelcz 272 МЕХ "Огірок" у Кракові.

Автобус, як і його міжміська версія 043, був ліцензійною копією чеського автобусу Škoda 706 RTO.


(2/2)

З 2016 року триває дискусія щодо більш капітальної перебудови кільця на звичайне перехрестя, яким воно було раніше (перше фото з вчорашнього поста). Робиться це в рамках амбітного проекту перебудови центральної частини Варшави з наданням їй більш людяного масштабу. Таким чином, після перебудови, звузяться червоні лінії цього об'єкту інфраструктури, на рогах вулиць з'явиться місце під нову забудову. А пішоходи зможуть переходити вулицю не спускаючись під землю і не роблячи стометрові гаки.

На заваді проекту стали автомобілісти з очевидних причин, а також власники крамниць у підземних переходах, в яких знизиться кількість клієнтів через перенесення руху піших на землю. Окрім того інвестиція буде мати не аби яку вартість - приблизно 5-10 млн. злотих. Проти також можуть бути консервативні поляки в яких заберуть згадку про Дмовського з самого центру міста: традиція давати назви кільцям в Польщі є, але іменованих простих перехресть в країні як пальців на руках.


(1/2)

До літа 2022 року перехрестя виглядало як на першому фото. Порівняно з часами ПНР острівець засадили квітами. Але залишались проблеми. Зокрема з наземними переходами, котрі після надання перехрестю руху по колу в 1970их просто прибрали, замінивши підземними. Таким чином трамвайні перони на в'їздах були недоступними для маломобільних пасажирів. Люди часто виходили на попередніх або наступних зупинках трамваю.

Влітку 2022 року закінчилась перша перебудова кільця (фото 2, 3, пікча 4). Всі в'їзди обзавелись наземними переходами, хоча й відсунутими від перехрестя на 40-50 метрів. На центральному острівці і в'їздах висадили зелень. Отримали логічне завершення деякі розмічені раніше велосмуги на паралельних вулицях, котрі до того виводились просто на проїзджу частину. Трамвайні перони були видовжені на потреби нових сучасних довших трамваїв.


Перехрестя з коловим рухом вулиці Маршалковської та Єрусалимської алеї в центрі Варшави, 60-70-ті роки. В 95 році міська рада надасть йому назву Романа Дмовського - головного польського шовініста і, зокрема, українофоба 20го століття.

А поки по перехрестю ганяють польські трамваї Konstal 13N та міські автобуси Jelcz 272 МЕХ. Останній поляки через округлу форму охрестили "Огірком".


Düwag GT8N польського Міського Транспортного Підприємства м. Лодзь. Номер 515.

Місцеві цю модель трамваю називають "Гєтек" (Gietek).

#трамвай


#underground

Показано 8 последних публикаций.

20

подписчиков
Статистика канала